2020’de neler oldu?

474 Okunma
 Çin’in Wuhan kentindeki bir pazarda satılan hayvanlardan bulaşan yeni tip bir Koronavirüs, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük küresel  krizlerden birine yol açtı. Covid-19 şu ana kadar 73 milyondan fazla kayıtlı enfeksiyona ve 1,6 milyondan fazla kayıtlı ölüme neden oldu. 23 Ocak’ta Çinli yetkililer Wuhan’da bir karantina uyguladı ve kısa süre sonra bunu Hubei eyaletinin geri kalanına ve ötesine genişletti. Bu karantina politikasının çeşitleri, salgını kontrol altına almak için mücadele eden diğer ülkeler tarafından da benimsendi. Ocak ayının sonlarına doğru Almanya, Japonya, Tayvan ve Vietnam’da vakalarda muazzam bir artışa tanık olundu. Çin’den geçen küresel tedarik zincirlerinin bozulmasından korkan piyasalar büyük çapta sarsıldı. Şubat ayı sonlarında Dünya Sağlık Örgütü yeni enfeksiyonların çoğunun Çin dışında meydana geldiğini söyledi. İtalya sert darbeyi alan ilk ülke oldu. Sağlık sistemi çökmenin eşiğine gelince, ülke Mart ayı başlarında kapanmaya gitti. Ani tecritlerin dayatılması, bazı yerlerde, özellikle süpermarketlerde tuvalet kâğıdına olan talebin, arzının üzerine çıktığına şahit oldu. Fitness ekipmanları, tıraş aletleri ve ekmek makineleri gibi ürünlere talepte oldukça büyük bir artış yaşandı.
 Hindistan gibi daha yoksul ülkelerde insan maliyeti daha yüksekti. Aniden işsiz kalan birçok göçmen işçi, aile evine dönmeye çalıştı; 1947’deki bölünmeden bu yana ülkenin en büyük insan hareketiydi. Hindistan’ın ekonomisi Nisan-Haziran aylarında yaklaşık yüzde 25 küçüldü.
 Donald Trump, Boris Johnson ve Jair Bolsonaro gibi liderler tarafından yönetilen ülkelerde can kayıpları çok daha fazla oldu. Bu tip liderlerin hastalığı pek önemsememesi, hatta Donald Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütü’ne yönelik, “Çin’in Kuklası” suçlamalarında bulunması bazı ülkelerde maske takmayı siyasi bir duruş haline getirdi ve maske kutuplaştırıcı bir imgeye dönüştü. Kasım’da yapılan seçimlerde Donald Trump, koltuğunu eski başkan yardımcısı Joe Biden karşısında kaybetti. Pandemi, bazıları için bir nimetti. Çevrimiçi alışveriş geliştikçe, Amazon yüz binlerce ekstra personeli işe aldı. Amazon’un patronu Jeff Bezos, servetinin Mart’ta 111 milyar dolardan Aralık’ta 185 milyar dolara yükseldiğini gördü. Dünyanın en zengin on insanının birleşik serveti %57 artarak 1,14 trilyon dolara ulaştı.
 Endüstriler arasında havacılık ve turizm, salgının en büyük kaybedenleri oldu. Uluslararası finans kuruluşlarına göre devasa devlet kurtarmalarıyla bile havayollarının 510 milyar dolarlık gelir kaybettiği tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler, uluslararası turizmin Ocak-Ağustos aylarında %70 düştüğünü ve ihracat gelirlerinde 730 milyar dolarlık bir kayba neden olduğunu bildirdi. Öğrenciler ve uzaktan çalışanlar için Zoom platformu hayatlarımızın vazgeçilmezi oldu. Hatta artık Zoom yorgunluğu diye bir kelime literatüre girdi.
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz