2020’nin Sonuna Doğru Dünya Hali

962 Okunma
 İki Türk bilim insanı Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech ile Pfizer işbirliğinde geliştirilen corona aşısı tüm dünyanın gündemine oturdu. Kızamık aşısının bulunması 9 yıl, çocuk felcine karşı etkili bir aşının geliştirilmesi 20 yılı bulmuştu. Geçmiş hastalıklara karşı cevaben geliştirilen aşıların lisans süreçlerini hesaba katınca, Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin başarısını takdir etmemek elde değil. Ancak sırada iki sorun var; aşının dağıtımı ve insanların aşıyı yaptırmaya gönüllü olması. Gelişmeleri önümüzdeki aylara hep beraber izleyeceğiz. Rusya’nın kendi geliştirdiği “Sputnik V” aşısının enfeksiyonu önlemede % 92 etkili olduğu iddiası ise Rusya toprakları dışında şüphe ile karşılandı.
ABD
 Donald Trump, Joe Biden’ın gerekli 270 seçmenler kurulu oylarını geçmesine rağmen Amerika’nın seçimlerinde yenilgiyi kabul etmeyi reddetti. Başkan, eyaletlerin sonuçlarına yönelik çeşitli yasal davaların peşinde... Hiçbirinin başarılı olması beklenmiyor. 20 Ocak’ta Joe Biden Başkanlık Ofisi’ni devralacak. Beyaz Saray’ın güvenliğinden sorumlu Gizli Servis direktörü, mülke izinsiz girenler için prosedürlerin halen değişmediğini aktardı. Bir ihtimal, 20 Ocak’ta bu prosedürlerin eski başkanlara karşı nasıl kullanıldığını da görebiliriz. ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan’da bulunan askerî personel sayısını ocak ayından itibaren 2500’e indireceğini açıkladı. 2001 yılında işgal ettiği ülkenin sallantıda olan devlet kapasitesini oldukça yıprattıktan sonra herhangi bir gelişme kaydetmeden ABD çıkış stratejisini başlatmışa benziyor. Önümüzdeki dönemde askerî varlığını ne yönde sürdüreceği bir merak konusu. Özellikle kırsal bölgelerde Taliban halen asayişi sağlamakta... Geçtiğimiz aylarda ilan edilen ateşkes ile başkent Kabil ile Taliban arasındaki görüşmeler devam etmekte. BM’nin atom enerjisi uzmanları, İran’ın bir nükleer bölge olan Natanz’da yeraltına yerleştirilmiş gelişmiş santrifüjleri yeniden başlattığını bildirdi. Ayrıca, İran’ın 2015’te dünya güçleriyle imzaladığı nükleer anlaşmanın belirlediği sınırın çok ötesinde, 2.440 kilogramdan fazla düşük zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğu da belirtildi. Her iki gelişme de İran’ın bir bomba üretmeye yaklaştığını gösteriyor. Tahran ise bu suçlamaların yersiz olduğunu aktardı.
LATİN AMERİKA
Brezilya’nın aşırı sağ başkanı Jair Bolsonaro’nun desteklediği adayların çoğu, ülkenin yerel seçimlerinde iktidarı kazanamadı. Merkez sağ partilerden oluşan bir blok olan centrão’dan yerleşik politikacılar, 2018’deki ulusal seçimlerdeki performanslarının aksine iyi iş çıkardı. Pandemiye karşı önlem almadığı sebebiyle Jair Bolsonaro ülkesinde ve dünya kamuoyunda oldukça eleştirilmişti. Latin Amerika ülkelerinden Peru’da, Kongre tarafından görevinden azledilen Devlet Başkanı Martin Vizcarra’nın yerine geçen Manuel Merino istifa ettiğini duyurdu. Son yirmi yılın en büyük protestolarına sahne olan ülkede Kongre’nin devlet başkanını geçen hafta görevinden almasının ardından halk sokakları doldurmuştu. Parlamentonun “darbe” yaptığını ileri süren göstericiler ile polis arasında yaşanan çatışmalarda 112 kişinin yaralandığı ve 41 kişinin kaybolduğu iddia ediliyor.
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz