2021’in öne çıkacak teknoloji trendleri

1173 Okunma
 Günümüzde teknoloji, büyük bir hızla gelişiyor, daha hızlı değişim ve ilerlemeyi mümkün kılıyor ve sonunda üstel hale gelene kadar değişim hızının artmasına neden oluyor. Covid-19 ile hayatımıza giren temassız dünyada rollerin artık aynı kalmayacağını fark etmek ve bu hızlı değişime ayak uydurmak için zamanı en verimli şekilde değerlendirmek gerek. İşte 2021’de takip etmeniz gereken en fazla öne çıkacak üç teknoloji trendi:
 1. YAPAY ZEKA VE MAKİNE ÖĞRENİMİ
 Yapay zekâ, son on yılda çok fazla ses getirdi, ancak nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve oyun oynadığımız üzerindeki kayda değer etkileri henüz erken aşamalarda olduğu için teknoloji trendlerinden biri olmaya devam edecek. Yapay zekâ, görüntü ve ses tanıma yazılımları, navigasyon uygulamaları, kişisel asistanları ve çok daha fazlasındaki üstünlüğü ile zaten biliniyor. Bunun dışında, altta yatan bağlantıları ve içgörüleri belirlemek, yetkililerin kaynak kullanımı hakkında daha iyi kararlar almasını sağlamak, hastaneler gibi hizmetlere olan talebi tahmin etmeye yardımcı olmak verileri analiz ederek değişen müşteri davranış modellerini tespit etmek ve benzeri senaryolar için önümüzdeki süreçte daha fazla kullanılacaktır.
 Yapay zekânın alt kümesi olan Makine Öğrenimi de birçok endüstride uygulanıyor ve konunun uzmanları için büyük bir talep yaratıyor. Teknoloji araştırma şirketi Forrester, yapay zekâ, makine öğrenimi ve otomasyonun 2025 yılına kadar ABD’deki yeni işlerin %9’unu oluşturacağını, robot uzmanları, veri bilimcileri, otomasyon uzmanları ve içerik küratörleri gibi işleri, başka bir yeni teknoloji trendi haline getireceğini tahmin ediyor.
2. ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU
Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi gibi Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), işleri otomatikleştiren başka bir teknolojidir. RPA, gerekli yazılımları kullanarak uygulamaları yorumlama, işlemleri yönetme, verilerle ilgilenme ve hatta e-postaları yanıtlama gibi iş süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlar. Kısaca RPA, insanların eskiden yaptığı tekrarlayan görevleri otomatikleştirir. Forrester, RPA otomasyonunun 230 milyon veya daha fazla bilgi çalışanının ya da küresel iş gücünün yaklaşık %9’unun geçimini tehdit edeceğini tahmin etse de mevcut işleri değiştirirken yeni işler de yaratacağını belirtiyor.
3. SANAL GERÇEKLİK VE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK
 Bir sonraki teknoloji trendi Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR). VR, kullanıcıyı tamamen sanal bir ortama çekerken, AR sanallığı gerçeklik ile birleştirerek kullanıcının bulunduğu ortamı geliştirmeyi hedefler. Bu teknoloji trendi günümüzde öncelikle oyun sektöründe kullanılmış olsa da ABD Donanması, Ordu ve Sahil Güvenlik gemi kaptanlarını eğitmek için kullanılan bir simülasyon yazılımı olan VirtualShip’te olduğu gibi eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. 2021’de, bu tür teknolojilerin hayatımıza daha da entegre olmasını bekleyebiliriz. İstatistiklere göre 2019’da toplam 14 milyon AR ve VR cihazı satıldı. Birçok sektörün bu teknolojiyi takip etmesiyle küresel AR ve VR pazarının 2022 yılına kadar 209,2 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz