ABD’den “Ruhban Okulu Açılsın” çağrısı

358 Okunma
 1844 yılında faaliyete başlayan ve 1971’de kapatılmış olan Heybeliada Ruhban Okulu, 50 yıldan beri faaliyete geçeceği günü bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Okulun yeniden açılması için Türkiye’ye yıllardan beri yaptığı çağrıyı yineledi.
 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin tüm yüksek eğitim kurumlarının ulusallaştırılması ya da kapatılmasını öngören kararının üzerinden 50 yıl geçtiğine işaret edilerek “Heybeliada Ruhban Okulu 127 yıl boyunca hizmet vermiştir. Kapatılmasıyla, 1690 yıldır Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Ekümenik Patrikhane, Ortodoks rahip eğitecek bir kurumdan yoksun bırakılmıştır.” denilen açıklamada, bu yüzden Ortodoks din eğitimi almak isteyenlerin yurt dışına gitmek zorunda kaldığına dikkat çekildi.
 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ayrıca şu çağrıda bulundu: “ABD, Türk hükümetini, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde kutsal bir yere sahip olan dini inanç özgürlüğü hakkına saygı duymaya ve Heybeliada Ruhban Okulunun yeniden açılmasına izin vermeye çağırıyor. Buna ek olarak, Türkiye hükümetine, ülke içinde tüm dini grupların din adamlarını eğitmelerine izin verme çağrısında bulunuyoruz.”

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz