ABD’yi bekleyen asıl tehlike

4057 Okunma

    Bu makale sadece dijital dergimizde yer almaktadır. Bu makalenin devamını okumak için dergimizi web sitemiden indirebilirsiniz.

 Son günlerin rağbette olan konusu, sağlık ve özellikle Corona Virüsü’nün COVID-19 olarak bilinen laboratuvar ürünü yeni versiyonu. Laboratuvar ürünü diyorum çünkü Tıp uzmanlarının söylediklerine göre, uzun yıllardır var olan Corona virüsün genetiği ile oynanarak laboratuvar ortamında elde edilen bir virus bu.
 69 yıllık hayatımda günlük yaşamı bu denli etkileyen bir Pandemi ile ilk olarak karşılaşıyorum. İnsanların tüm sosyal hayatını bir anda yok eden ve insanoğlunu nerede ise tamamen yalnızlığa iterek evlerine hapseden bir vahşet ile karşı karşıyayız. Tıp doktoru olmadığım için virüsün çıkış nedenleri, korunma tedbirleri, yakalanınca tedavi yöntemleri ve tıbbi sonuçları hakkında fikir beyan etmeyeceğim. Küresel ticarete, sanayi sektörüne, turizm sektörüne, küçük esnafa, eğlence ve spor sektörüne, her şeyden önce de geçim kaynağımız olan denizcilik sektörüne verdiği zarar ziyan ve çöküntüye yeteri kadar değinildiği için bu konuya bir kez daha değinmek istemiyorum. Rastlantı mı desek ne desek bilemiyorum ama son 300 yıldır her yüz yılda bir insanoğlu bir pandemi ile sarsılıyor.
- 1720 Marsilya Salgını
- 1820 Kolera Pandemisi
- 1920 İspanyol Gribi
- 2020 Corona Virüsü
 Tüm bu salgınlarda şu anda alınan kati tedbirlere benzer tedbirler alındığına herhangi bir kayıtta rastlamadım. Bildiğim bir gerçek var ki 350 yıllık tarihinde ilk kez 13 Mart Cuma günü Lloyd’s, kapılarını sigortacılara kapadı. Bu Lloyd’s tarihinde bir ilk... Sigorta sektöründe özellikle deniz sigortacılığı sektöründe bu durum geçici de olsa, yolun sonu demektir.
 Şimdi işin can alıcı noktasına gelmek istiyorum. Virüsün özellikleri ve etkilerini her gün 24 saat süreyle televizyondan, basından, sosyal medyadan, arkadaş sohbetlerinden ve açık oturumlardan en ufak detayına varana kadar dinliyor ve öğreniyoruz. Ancak gözden kaçan bir gerçek var ki bu bilgiler basında ve haberlerde yer almıyor.
...
Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz