ABD ve dünya için yeni bir dönem

373 Okunma
ABD

 ABD’nin şimdiye kadar seçilmiş en yaşlı başkanı olan 78 yaşındaki Joe Biden, görev yeminini ekstrem güvenlik önlemleri altında etti. Aynı zamanda Kamala Harris sadece ABD’nin ilk kadın Başkan Yardımcısı değil, aynı zamanda ilk Afrikalı Amerikalı Başkan Yardımcısı olarak göreve başlıyor.
 Biden, Covid-19 salgınını kontrol altına almanın 1 numaralı öncelik olduğunu açıkça ortaya koydu. Donald Trump’ın tarihî başarısızlığından sarsılan Amerika, dünya nüfusunun %4’üne sahip ama dünya ölümlerinin %19’undan muzdarip. Biden geçtiğimiz günlerde pandemiye karşı verilen savaşta “en karanlık günlerin geride değil, önümüzde olduğu” uyarısında bulundu. Ayrıca ilk gün yayımladığı başkanlık kararnamesiyle yeni Başkan, ABD’nin yeniden Paris İklim Sözleşmesi’ne taraf olmasını sağladı ve Trump yönetiminin Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilme kararını iptal etti. Trump’ın bazı Müslüman ülke vatandaşlarının, ABD’ye girişini yasaklayan kararını da iptal eden bir başkanlık kararnamesi yayımlandı. Son olarak da tartışmalara sahne olan Meksika sınırına yapılmaya çalışılan Trump duvarının da yapımını durdurdu.
 Ancak Biden’ın zorlu görevleri arasında, aşının güvensiz olduğundan korkanların yanı sıra onun meşruiyetine güvensizlik ekmeye kararlı komplo teorisyenlerini kazanmak da var. Donald Trump Florida’daki golf tesislerinden provoke edici tweet atmaya devam ederse ve sağcı medya organları onu güçlendirmeye devam ederse, Amerika’nın dezenformasyon salgını, koronavirüsten daha bulaşıcı ve öldürücü olabilir. Komplo teorilerinin yol açabileceği yıkımı, ABD’de 6 Ocak’ta kongre binasını basan bir grup, Neo-Nazi, aşırı sağcı ve yerel şaman gösterdi. Baskın sonucu beş kişi hayatını kaybederken, Ermenistan’da geçtiğimiz aylarda yaşanan meclis baskınına benzer sahneler görüldü. Donald Trump’ın “Save America” (Amerika’yı Kurtarın) mitingini takiben, Biden’ın başkanlığını onaylamak için toplanmış Senato, protestocular tarafından rehin alındı. Saatlerce ABD Kongre’sini işgal eden eylemciler, istediklerini elde edemedi. Olaylar sırasında bir polis hayatını kaybetti. İlerleyen günlerde eski başkan Trump’ın azlettirici olarak mahkemeye çıkıp çıkmayacağı merak edilenler arasında. Kendisini bekleyen bir düzine vergi kaçakçılığı ve cinsel taciz davasına bir cinayet davası da eklenmiş olabilir.
 Kongre baskınında birçok polisin, eylemcilere müdahale etmekten imtina etmesi ise bir başka tartışma zincirini başlattı. Geçtiğimi yaz George Floyd cinayetinin ardından yaşanan protestolarda birçok eyalette polis, protestoculara karşı aşırı güç kullanmıştı. Bu tarz güvenlik önlemlerinin ülkenin en önemli federal binasında uygulanmaması ciddi soruları da beraberinde getiriyor. Görevinin son saatlerinde Trump, yaklaşık 143 kişi için af kararı da verdi. New York Times’ın haberine göre bu aflar, kurulan bir borsa ağı ile satılmışa benziyor. Donald Trump’ın güncel olarak 1 milyar dolara yakın şahsi borcu olduğu öngörülüyor. Eski başkanın, kurduğu bir borsa ağı üzerinden 143 kişiyi para karşılığı Başkanlık Affı ile yasal korumaya aldığı ve bu sayede borcunun bir kısmını kapatmaya çalıştığı bildirildi.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz