AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan ebediyete uğurlandı

1747 Okunma
 AK Parti İstanbul Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Markar Esayan, uzun süreden beri tedavi gördüğü kanser hastalığına yenik düşerek geçtiğimiz ay yaşama veda etti. Vefat haberi toplumun her kesiminde üzüntü yarattı. Esayan için 22 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde yapılan cenaze töreninin arından, naaşı Şişli Ermeni Mezarlığında toprağa verildi.
 Cenaze törenine, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop başta olmak üzere Patrik Yardımcısı Kd. Peder Krikor Damadyan, Ermeni Patrikliği Ruhani Kurul Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, Başepiskopos Aram Ateşyan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Ermeni Vakıflar Birliği ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu, Esayan’ın ailesi ve sevenleri katıldı.
 PATRİK SAHAK II: “MARKAR ESAYAN BİR KÖPRÜ ADAM OLDU”
 Patrik Sahak II’nin törende yaptığı ve Markar Esayan’dan övgüyle bahsettiği konuşmasında şu ifadeler yer aldı:
…“Onu tanıyan herkes onun kibarlığına ve centilmenliğine tanıklık edecektir. Yakın sohbetlerinde sevimli, sevecen, güler yüzlü ve nüktedan özellikleriyle insanları cezbeden bir yönü vardı. Markar Esayan iyi kalpli bir insandı. Bu, cenazelerde herkes için söylenecek türden klişe bir ‘iyi adamdı’ sözünden öte onun nezaketini tamamlayan doğal bir özelliğiydi. Kutsal İncil’in verme konusunda ‘Sol elin sağ elinin ne yaptığını bilmesin, iyiliğin gizlice olsun’ esasına sıkı sıkıya bağlı olarak iyiliklerini çoğalttı. Kendisi maddi ve manevi zorlukları iyi tanıyan biri olarak bu durumdaki kişilere elinden gelen hiçbir yardımı esirgemeyen bir yapıya sahipti.”
…“Romanlar kaleme aldı. Agos’a makaleler gönderdi. Hrant Dink’le samimiyet kurdu ve ondan esinlendi. Hrant’ın öldürülmesiyle içindeki yazarlık yangını daha da depreşti. Gazetecilik hayatına atıldı. Saksıdaki çınar tohumu artık ormandaki yerini bulmuştu. Dükkanının küçük ama güvenli ortamını bırakıp gazeteciliğin fırtınalı denizlerine atıldı. Risk almaktan kaçınmadı. Görevler ve sorumluluklar üstlendi.”
…”Markar Esayan, 1400 yıldır Müslümanlarla birlikte yaşama tecrübesi olan Ermeni halkının bir üyesi olarak ve yüzyılın bilgeliğini özümseyerek durulması gereken en doğru siyasi duruşu benimsedi. Mensubu olduğu ülkeyi ve vatanı varlığının bir kutsalı olarak görmek, sadakat ve bağlılıkla devletine, milletine hizmet etmek, sevincini ve gönencini, üzüntü ve tasayı aynı bayrak altında yaşamak ve hep birlikte mutlu bir ülke oluşturmak ülküsünü benimsedi. Bu topraklarda Milleti Sadıka olmanın özü ve anlamı budur. Bu sadece Ermenilerin değil, tüm ülke vatandaşlarının paylaşması gereken en doğal duruş ve seçimdir.”