Akasi, Koskeri, Koulurgioti Aileleri (2. bölüm)

54 Okunma
 Bir yılı aşkın süredir sizlere ailemi ve geçmişini anlattığım bu köşede, Akasi, Koskeri ve Koulurgioti ailelerinin hikâyesinin ikinci bölümüyle devam ediyorum. İlerleyen yazılarımda hedefim, aile üyelerini sizlerle tanıştırdıktan sonra elimdeki fotoğraflar, belgeler ve bildiğim hikâyeler eşliğinde İstanbul’u farklı bir şekilde elimden geldiğince anlatmak. Bir önceki yazıma Sakız adalı Akasi ailesinin hikâyesiyle giriş yapmıştım. Şimdi gelin hep beraber, anne tarafımı oluşturan Akasi ailesi ve onlarla ilişkili Koskeri ailesiyle devam edelim.
 Sofia Çakıroğlu, Kiryaki Akasi ile Nikolas Çakıroğlu’nun uzun yıllar istediği ve çok geç yaşta dünyaya getirebildikleri tek çocuktu. Dolayısıyla ailesi üzerine biraz daha fazla titrermiş. Bu yazımda sizlerle Sofia’nın benim için çok özel bir fotoğrafını paylaşıyorum. 1920’li yıllarda çekilmiş bu fotoğrafta Sofia tifo hastalığına yakalanmış ve ailesi o dönem çok tedirgin olmuştur. Fotoğrafa dikkatle baktığınızda, Sofia’nın elinde oyuncak bebeğini ve ayak ucunda kedisini göreceksiniz. İlginçtir ki Sofia 2012 yılında vefat edene kadar, kedileri ve oyuncak bebekleri çok sevmiştir. Bu fotoğrafta yatağın hemen başında annesi Kiryaki Akasi’yi ve onun yanında Sofia’yı bu hastalıktan kurtaran, adını bilmediğim ama aklımda öğretmen olduğu kalan, kadını görmektesiniz. Sofia Çakıroğlu’nun çocukluğu, gençliği Bahçeköy ve Sarıyer’de geçmiştir. Kendisi ayrıca Büyükdere’deki İtalyan Okulu’ndan mezun olmuştur.
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz