Ani’nin yer altı tarihi gün ışığına çıkarılıyor

497 Okunma
Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki “Binbir Kilise” şehri olarak anılan Kars’taki Ani Antik Kenti’nin yer altındaki tarihinin gün yüzüne çıkartılması için kazı çalışması başlatıldı. Pakraduni hükümdarlarının başkenti Ani, Arpaçay ilçesinin iki derin 22 dar boğazının ortasında yer alıyor. Sağlam yapılı surları, muhteşem sarayları ve konakları, ince oymalı kiliseleri ve ulaşılamayacak derecede yüksek İçkalesi’yle komşu ülkeleri kıskandıran ve onların iştahını kabartan Ani, dönemin zengin bir ticaret merkezi olarak tanınıyordu. Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın Ani’yi fethi ve şehrin yıkımı 1064 tarihine rastlar; bu tarihten sonra Ani sık sık saldırılara maruz kalmış ve bütünüyle yok olmuştur.
 Şimdilerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi ortaklığıyla yapılan kazı çalışmaları, Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Arslan başkanlığında sürüyor.
 12 farklı üniversiteden sanat tarihçisi, arkeolog, mimar ve restoratörlerin yer aldığı ekip çalışmasıyla ilgili AA’ya açıklamada bulunan Arslan, “Kazı çalışmaları titizlikle devam ediyor. Kazı alanlarından elde edilen kültür hazineleri ve bulgular Ani’deki kazı evimizde bilim insanları öncülüğünde restore edilerek müze envanterine kazandırılıyor.” dedi.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz