Aras Yayıncılık Yenilendi

1590 Okunma
 Aras Yayıncılık, yayın hayatına yeni mekânında yeni bir düzenle devam ediyor. Ofisin bir bölümünü adını ünlü yazar Zabel Yesayan’dan alan “Yesayan Salonu”a ayıran yöneticiler, burada çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmayı planlıyor.
 Aras’ın yayın yönetmeni Rober Koptaş ve editörlerinden Lora Sarı, yayınevindeki yenilikleri bir basın toplantısıyla duyurdu. Zakarya Mildanoğlu, Lori Zakar ve Ari Akmercan’ın ortak çalışması sonucunda düzenlenen yeni ofis ve Yesayan Salonu, Aras Yayıncılık’ın etrafındaki çok sayıdaki dost ve okurun maddi katkılarıyla mümkün olmuş. Aras’ın yayın yönetmeni Rober Koptaş, imece ruhuyla gerçekleşen bu dayanışmayı gösteren herkese minnet borçlu olduklarını söyledi.
 Yeni ofisini geçmişte özellikle kadın mücadelesinde rol almış yazarların mücadelesini hatırlayıp aynı mücadelenin bugünkü taşıyıcılarını selamlayan bir mekân olarak düzenleyen yayınevinin, buraya Yesayan’ın adını vermesi, bu anlamdaki tek simgesel karar değil. Aras ekibi, mekânda çalışacakları iki odayı, yazarlar; Sırpuhi Düsap ve Hayganuş Mark’ın adıyla Düsap ve Mark Odası olarak adlandırmış.
 Aras’taki bir başka yenilik ise çocuk kitapları yayımlayan Hippo Kitap. Hippo’nun yayın koordinatörü Lora Sarı, ilk kitapları Mutluluk Bir Tilkidir’den bu yana çok olumlu eleştiriler aldıklarını söyleyerek, nasıl bir yayın çizgisi izleyeceklerini şöyle anlattı: “Çocukların geleceğin teminatı olduğu klişesini bir kenara bırakıp şimdi tam da çocuk olarak var oluşlarını önemsiyoruz. Bu nedenle çocuklara üstten bakmayan, onlara bir şeyler öğretme çabası içine girmeyen, didaktik olmayan, edebî değeri yüksek, alt metinleri zengin kitapları çocuklarla buluşturmak üzere yola çıktık.”
 Rober Koptaş, 2019’un Aras için bir yenilik ve yenilenme yılı olduğunu ifade etti. Koptaş, “Bu yıl, yayımladığımız kitapların yanı sıra Nora Tataryan’ın yürüttüğü, kitaplar üstüne podcast serimiz Son Okuma’yı başlattık. Podcast yayıncılığında dinleyicilerin ilgisini çekeceğini umduğumuz başka seriler için de çalışıyoruz.” dedi ve Yesayan Salonu’nun herkese açık olduğunu belirtti.

HABER: SARKİS GÜREH / FOTOĞRAFLAR: MIGIRDİÇ ARZİVYAN

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz