Artan Güneş patlamaları yeni felaketlerin habercisi mi?

56 Okunma
 Felaketler yılı olarak tarihe geçecek 2020’ye, virüsler, depremler, sel felaketlerinin yanı sıra bir de Güneş patlamaları eklendi. Bilim insanları son zamanlarda Güneş’te görülen şiddetli patlamalara dikkat çekerek, tehlikeli etki ve sonuçlarını gözler önüne seriyor. Haziran ayında son yıllarda görülen en büyük güneş patlamasının yaşandığını hatırlatan uzmanlar, yeni bir tehlikenin yaklaştığında hemfikir.
 Artan patlamalar, küresel iletişimi olumsuz etkileyebilecek olmanın yanında birçok kritik teknolojiyi de tehdit ediyor. Bu da pandemi sebebiyle modern teknolojiye daha da bağımlı hale gelen insanlık için yine büyük bir problem demek.
 2020’DE EN ŞİDDETLİ PATLAMA
 Güneş, 11 yılda bir bilinmeyen nedenle “Solar maximum” ve “Solar minimum” diye döngüler yaşıyor, yani Güneş lekelerinde 11 yıllık dönemlerde hareketliliğin azalıp arttığı görülüyor. İki yıl önce “Solar minimum” dönemi başlamış ve güneş lekesi ve güneş patlaması aktivitesi azalma göstermişti. Gökbilimciler 2020’in ilk yarısında da yüz gün boyunca Güneş’te hiç güneş lekesi gözlemlenmediğini açıklamıştı. Ancak Haziran 2020’de NASA, Güneş’te son üç yılın en şiddetli patlamasının meydana geldiğini duyurdu. Solar maksimum adı verilen bir dönemi yaşadığımızı ifade eden uzmanlar, 2020’nin ikinci yarısında güneş fırtınası uyarısı yaptılar.

 UYDULAR ZARAR GÖREBİLİR NAVİGASYON SİSTEMLERİ ETKİLENEBİLİR
 Güçlü radyasyon patlamaları olarak tanımlanan “güneş patlamalarının” zararlı kısımları, Dünya’nın atmosferini geçip insanları fiziksel olarak etkilemiyor. Ancak yeterince güçlüyse GPS ve iletişim sinyallerinin yer aldığı atmosfer katmanında düzensizliklere neden olabiliyor. Bu patlama devam ettiği sürece radyo dalgalarına zarar vererek, patlama süresince radyo dalgaları da devre dışı kalabiliyor. Ayrıca uzmanlara göre jeomanyetik fırtınalar, uydular, GPS, elektrik şebekeleri ve hatta ticari havayollarının uçuşlarını olumsuz etkileyebilir.
 Dünyaca ünlü The Economist dergisinin Temmuz kapağında da son dönemde yaşadığımız felaketler birer birer resmedilmiş ve Güneş’te yaşanan patlama benzeri bir görsele yer verilmişti. Güneş’teki anormallikler yakın dönemde daha önce İngiliz dizisi Hard Sun’da ve Belçika yapımı Into The Night’ta da karşımıza çıkmıştı.
 The Economist dergisinin kapağını yorumlayan stratejistlerse, koronavirüsten sonraki felaketleri yorumlayarak, güneşte yaşanacak solar bir patlama sonrası dünya genelinde büyük ölçekli elektrik kesintileri meydana geleceği ve dünyanın karanlığa gömüleceği şeklinde yorumlar yapmıştı.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz