Avrupa Noel’e hazırlanırken tedbirler artıyor

1274 Okunma
Noel’in yaklaştığı şu günlerde yeniden hız kazanan Covid-19 vaka sayıları, dikkatleri aşılama oranlarına çevirdi. Aşı oranı düşük ülkeler, aşısız vatandaşların hareketliliğini sınırlandıracak ve aşılama oranını yükseltecek önlem paketleri açıklıyor. Günlük insidans ortalamaları ise, şu an dünya üzerindeki her 100 yeni Covid vakasından 59’unun bir Avrupa ülkesinden olduğunu bildiriyor.
 ÜLKE GİRİŞLERİ SINIRLANDIRILIYOR
İtalya, “yeşil paso” olarak bilinen Covid- 19 sağlık kartı uygulamasını sıkılaştırarak, bütün taksi sürücülerinin yeşil pasolu olmasını ve yolcularının da sağlık kartlarını göstermesini zorunlu kılıyor. Yeni tedbirlere göre hem taksilerde hem de trenlerde yolculardan birinin Covid-19 belirtisi göstermesi halinde araçlar durdurulabilecek. İtalya uyguladığı beş kademeli sistemle, bazı ülke vatandaşlarının iş ve aile gibi sebepler dışında yani turistik vize ile ülkeye girmesini yasaklayabiliyor. Türkiye de bu kısıtlamaların uygulandığı listede yer alıyor.
 Avusturya’da ise geçtiğimiz ay aşı olmayan vatandaşlar için ulusal kapanma uygulaması yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, 12 yaşından büyük Covid-19 aşısı olmayan kişilerin yalnızca işe, eğitime, temel ihtiyaç alışverişine ya da yürüyüşe gitmesine izin verilecek. Nüfusun %64’ü aşılı olan Avusturya’da başbakan bu oranı “utanç verici” olarak tanımladı. Ülkede kapanma kararı etki etti ve aşılama merkezlerinin önünde uzun sıralar oluştu.
 “AŞISIZLARIN PANDEMİSİ”
Almanya’da da vaka sayısı yükselişe geçerken, yılbaşı öncesi tedbirler artırılmaya başladı. Başkent Berlin’in de içinde bulunduğu Brandenburg eyaletinde aşılanmamış kişilerin restoran, müze ve diğer kamu alanlarına girişi tamamen yasakladı. Ayrıca, Parlamento’nun üst kanadı Bundesrat’ın da onayı halinde, sadece aşılı veya test yaptırmış kişiler, toplu taşıma araçlarını kullanabilecek ve işyerlerine girebilecek. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise bunun “aşısızların pandemisi olduğunu” söyledi. Ülkede üçüncü doz aşı sürecinin hızlandırılması gerektiği vurgulanırken, henüz aşı olmamış kişilere hemen aşı olmaları çağrısı yapıldı. Fransa’da yaz aylarından beri, barlara, restoranlara, eğlence mekânlarına ve bazı alışveriş merkezlerine girmek, uçağa binmek ya da uzun mesafe tren yolculuğu yapmak için aşı kartı, negatif PCR sonucu ya da hastalığı geçirmiş olma kanıtı isteniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta yaptığı açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşlar ile riskli gruplarda üçüncü doz aşısını olmayanlara aşı kartı verilmeyeceğini bildirdi. İngiltere’de ise Başbakan Boris Johnson, üç doz aşının yani hatırlatma dozunu yaptırmanın önemli bir olgu haline geleceğini ve ‘tam aşılı’ tanımının bunu dikkate alacak şekilde yeniden değerlendirileceğini söyledi.
...
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz