Ayvazovski Osmanlı Sarayı’nda

1767 Okunma
 Ayvazovski’nin bu dönem çalışmaları arasında yer alan İstanbul peyzajları, tarihsel yapıların ve anıtların romantik siluetini, gökyüzünün ve denizin altuni ışığını yansıttığı düşsellik içeren tuvallerdir.
 Ulusalcı bir ideolojiye sahip olan sanatçı, İstanbul’da kaldığı süre içerisinde Ermeni Patrikhanesi’ni de ziyaret ederek dönemin Patriği II. Matteos’a saygılarını sunmuştur.
 1857 ve 1858’de üst üste iki kez daha İstanbul’a gelen Ayvazovski, Sultan Abdülmecid tarafından Nişan-ı Âli ile ödüllendirilmiştir. 1874’te Osmanlı Devleti’nin baş mimarı Sarkis Balyan’ın davetlisi olarak geldiği başkentte, iki ay boyunca ünlü mimarın Kuruçeşme’deki köşkünde ağırlanmıştır.
 Güzel sanatlara ilgi duyan Sultan Abdülaziz, Ayvazovski’yi saraya davet etmiştir. Bu dönemde ünlü ressamın Dolmabahçe Sarayı için betimlediği tuvallerden bugün bu sarayda 34, Askeri Müze’de 1, Küçüksu Kasrı’nda 1, Deniz Müzesi’nde 3, Şale Köşkü’nde 1, Ermeni Patrikhanesi’nde 5, Ankara Çankaya Köşkü’nde 8 adet bulunmaktadır.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz