Bangladeş Ermeni Kilisesi öksüz kaldı

310 Okunma
 Bangladeş’in başkenti Dakka’nın Armanitola bölgesindeki tarihi Surp Harutyun Ermeni Apostolik Kilisesi cemaatsiz kaldı. On yıllar boyunca kiliseye bakan tek Ermeni Mikayel Hovsep Martirosyan (Michael Joseph Martin) Coronavirus pandemisinin zirve yaptığı geçtiğimiz Nisan ayında, yaşı ve hastalığı nedeniyle çocuklarının yanına taşındığı Kanada’da hayatını kaybetti. Ölüm haberini duyuran ailesi, Dakka’da hiç Ermeni kalmadığından Kilise’nin rahipsiz ve cemaatsiz kaldığını ve Mikayel Hovsep Martirosyan’ın, son yıllarda Dakka’da yaşayıp kilisenin bakımını üstlenen tek Ermeni olduğunu açıkladı.
 Mikayel Hovsep Martirosyan, 1942’de Dakka’ya taşınmış ve 1980 yılından beri, Surp Harutyun Kilisesi’nin ve bitişiğindeki Ermeni mezarlığının bakımını üstlenmişti. Martirosyan, Ermeni Kilisesi’ne sunduğu hizmet için Dünya Ermenileri Katolikosu tarafından madalya ile ödüllendirilmişti.
 Dakka’daki Surp Harutyun Kilisesi, 1781 yılında, Armanitola’daki Ermeni mahallesinde, Ermeni mezarlığının yanında bulunan eski ahşap şapelin yerinde inşa edildi. 17-18. yüzyıllarda Dakka’ya gelen Ermeniler, genellikle ticaretle uğraşıyordu. Başarılı ticari faaliyetlerinin sayesinde ülkenin ekonomisine büyük katkıda bulundukları için yerel iktidar, Ermenilerin serbestçe kendi dinlerine hizmet etmesine izin 34 HABER: LİNDA A. ÇETİNKAYA verdi, yerel cemaat da Surp Harutyun Kilisesi’nin inşasına bağışlarıyla önayak oldu.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz