Bilinçli internet

3124 Okunma

Teknolojinin her gün hayatımıza bir tık daha fazla nüfuz edip, tamamen yaşayış biçimimizi değiştirdiği bir dünyada, sunduğu yeni hayata uyum sağlarken, hem kendimiz hem de ebeveyn kimliğimiz zaman zaman tökezleyebiliyor. Siber zorbalık, Momo/Mavi Balina gibi tehlikeli dijital oyunlar, oyun bağımlılığı gibi olası riskler aileleri tedirgin etmeye yetiyor. Teknoloji, özellikle de bu yazıda bahsedeceğimiz internet kullanımı anında bilgiye ulaşabilme, farklı kültürleri tanıma, kendini daha rahat ifade edebilme, çeşitli grup üyelikleri sayesinde ortak zevk ve ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışabilme, yeni ilgi alanları edinebilme gibi birçok pozitif özellik taşırken, çocuklarımızı teknolojiden uzak büyütmenin pek de mümkün olmadığı aşikâr…

Peki ebeveynler ne yapmalı? X ve Y kuşağına mensup ebeveynler, Z kuşağında teknolojinin kalbine doğan çocuklarından çok daha farklı bir şekilde büyüdüler. Aileler her ne kadar onların hayatlarını kontrol etmeye çalışsa da, çocukları hiç bilmedikleri bir denizde, tahmin dahi edemeyecekleri tehlikelere açık bir şekilde yüzüyorlar. “Benim çocuğum yapmaz” diyerek, ona telefon/tablet almayarak, sosyal medya hesapları açmasını engelleyerek onu teknolojinin zararlarından korumanız ise pek mümkün gözükmüyor. Bunu yapabilmenin tek yolu sizin bu sularda yüzmeyi öğrenmeniz, yani dijital medya okur-yazarlığı edinmeniz. Aileler olarak internetin zararlarını minimalize etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  Siber zorbalık karşısında bilinçlenin: Bir kişi ya da grup tarafından internet aracılığı ile tek başına, kendisini savunamayan bir kişiyi utandırmak ve incitmek için mesaj ya da fotoğraf paylaşmaya siber zorbalık denmektedir. Araştırmalar, zorbaların; ebeveynleri iyi bilgisayar kullanmayı bilmeyen çocukları hedef aldığını, ebeveyn eğitimi arttıkça zorbalık oranının azaldığını, durumu anne-babaları ile paylaşan çocukların bu zorbalığa daha az kurban olduğunu göstermektedir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda çocuğunuza; siber zorbalığa maruz kalması durumunda bunu sizinle paylaşabileceğini anlatın ve tüm süreç boyunca onun yanında olun. Çocuğunuz zorbalığa uğruyorsa, ona zorbayla iletişimi kesmesini, tüm delilleri kaydettikten sonra onu engellemesini ve durumu mutlaka ilgili kurmalara şikâyet etmesi gerektiğini anlatın.

Makalenin devamını okuma için Haziran 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz