Bill Gates ve İngiltere Hükümeti ortaklığa gidiyor

1234 Okunma
Microsoft’un kurucusu, iş insanı Bill Gates, sadece teknoloji yatırımları ile değil, sık sık koronavirüs salgını ve iklim krizi gibi konularda yaptığı açıklamalarla da dünyada gündem olmaya devam ediyor. İklim krizinin Covid-19’dan daha tehlikeli olduğuna dikkat çeken Bill Gates, iklim değişikliğine yönelik tespit ve çözüm önerilerini “İklim Krizini Nasıl Önleriz” başlıklı kitabında anlatmış ve “Pandemi sona erecek çünkü aşılar bulundu. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay.” Açıklamasında bulunmuş ve dünyayı bekleyen büyük tehlikeden nasıl korunacağımızı anlatan bir yazı da yayınlayan Gates, iklim krizini önlemek için uygulanması gereken üç maddeyi açıklamıştı:
 -Ekonomik kaynaklı karbon emisyonlarını yok etmek için sıra dışı teknolojileri geliştirmek ve uygulamak.
- Piyasalara yenilikçi projeleri fonlamak ve uygulamak konusunda mutlaka baskı yapmak ve teknolojileri maddi olarak destekleyecek yaratıcı yollar bulmak.
- Hükümetlerin ve büyük şirketlerin bu geçiş sürecinin daha ucuz ve hızlı olabilmesi için yeni politikalar geliştirmesi.

 BILL GATES KÜRESEL YATIRIM ZİRVESİ’NDE
Bill Gates, geçtiğimiz ay, Londra’daki Bilim Müzesi’nde düzenlenen Küresel Yatırım Zirvesi’ne katıldı. Zirve’de iş dünyasının liderlerine hitap eden Boris Johnson, özel sektörün iklim kriziyle mücadele için “trilyonlar” harcaması gerektiğini belirterek yeşil teknoloji pazarını yönlendirmek için hükümetin özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla çalışmasının önemine işaret etti. Johnson, iklim değişikliğinin yaşam tarzımızı tehdit ettiğinin altını çizerek, konuyla ilgili gerekli adımların atılabilmesi amacıyla acil olarak hükümetin müdahalesinin şart olduğunu söyledi ve özel sektörün desteğine de ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 400 MİLYON STERLİN DEĞERİNDE ORTAKLIK
Küresel Yatırım Zirvesi kapsamında İngiltere’ye toplam 9,7 milyar sterlin yabancı yatırımın yapılmasına karar verildiği bildirildi. Ayrıca, iklim krizi ile mücadele, yeşil teknolojinin maliyetini düşürmek ve yatırım için Bill Gates’in kâr amacı gütmeyen kuruluşu Breakthrough Energy ile İngiliz Hükümeti arasında 400 milyon sterlin değerinde bir ortaklığın yapılacağı duyuruldu. Hükümetin yeşil enerji dönüşüm stratejisinin ülkede 2030 yılına kadar 440 bin kişi için istihdam oluşturmayı hedeflediği ifade edildi.

 HEDEF: SERA GAZI EMİSYONUNUN 2050 YILINDA SIFIRA İNMESİ
İngiltere’de sera gazı emisyonunun 2050 yılına kadar sıfıra indirilmesi hedefleniyor. Bu hedefin sağlanabilmesi için ülke elektriğinin rüzgâr, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması gerekiyor. Ayrıca, ev ve işyerlerindeki ısıtma cihazlarının düşük karbonlu olması, petrol ve gaz emisyonlarının yarıya indirilmesi, sıfır emisyonlu araçların satışının desteklenmesi, bisiklet ve yürüyerek yapılan yolculukların desteklenmesi için yatırımların ve ağaçlandırma çalışmalarının yapılması iklim krizinin önüne geçilmesi için son derece gerekli.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz