Bir evlat edinme öyküsü: “Markella’yı Beklerken”

1278 Okunma
Bir evlat edinme sürecinin duygusal ve ilham verici öyküsünü okumak isterseniz size önerebileceğim kitabın adı “Markella’yı Beklerken.” Kitabın yazarı aynı zamanda bu hikâyenin başrol oyuncularından biri, evlat edinilen Markella’nın annesi Catherine Jakubiak İliadis. Kendisi; eşi Özel Zapyon Rum Lisesi Müdürü Andon İliadis ile adım adım nasıl mutlu sona ulaştıklarının öyküsünü kaleme almış. Röportajı yaparken kızlarına duydukları sevgide ne kadar bonkör olduklarını hissetmemek elde değildi. Andon İliadis de “Bu o kadar kutsal bir eylem ki, herkes elini vicdanına koysun ve buna cesaret etsin. Belki uzun ve zorlu bir süreç ama yaşamaya değer çünkü sıcak bir kucağı ve şefkatli bir ailenin yanında büyümeyi hak eden çok çocuk var.” diyerek duygularını ifade etti. Bu üç kişilik çekirdek aileye mutluluklar diliyorum.
 Şu anda elimde ‘’Markella’yı beklerken’’ adlı kitabınız var. İlk yazarlık deneyiminiz mi yoksa başka kitaplarınız da var mı?
Yazdığım başka bir kitap yok. Sadece “Edebiyatist” dergisinin üç sayısında öykülerimle ve kolektif bir kitap çalışmasında bir öykümle yer aldım. Duygularımı yazarak ifade etmeyi seviyorum, yazmanın iyileştirici gücüne inanıyorum.
 Bu kitap bir evlat edinme öyküsü. Evlat edinme ve ardından bu kitabı yazma fikri nasıl gelişti?
Biz uzun zaman evliydik ancak kalp hastalığımdan ötürü 15 yaşımdan beri çocuk doğuramayacağımı biliyordum. Eşim de benimle bunu bilerek evlendi. Etraftan çocuk, çocuk diye çok baskı geldi ancak biz yolumuza devam ettik. Bir süre sonra bir şeylerin eksikliğini hissetmeye başladık. Ben her zaman farkındaydım ancak farkında değilmiş gibi davranıyordum. Eşim de aynı şekilde, beni üzmemek adına bir şey söylemiyordu. Onun öğrencileriyle olan ilişkisi, benim de bebekli anneleri görüp çocuk eksikliğini hissetmem, bir gün sahilde yürürken eşimin bana “Neden evlat edinmiyoruz?” demesine sebep oldu. Hayır dememin söz konusu bile olamayacağını anladım o an. Araştırmaya başladık, kolay olmayacağını biliyorduk. Evlat edinme süreci çok zordu ancak bizim için sonu çok güzel oldu.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz