Bir İstanbul Ressamı Mıgırdiç Civanyan

1636 Okunma
ŞAŞIRTAN ÜSTÜN BİR YETENEK
Avrupalı ustalarla işbirliğine giren Civanyan, Batı sanatının inceliklerini kısa sürede özümseyerek kendini geliştirme fırsatını elde etti. Özellikle de Fransız ressam Maçon’dan çok etkilendi. Bu arada 1874’te Beyoğlu Hamalbaşı Sokağı’nda atölye açan Fransız ressam Guillemet’den resim dersleri almaya başladı. Zaman içerisinde Mıgırdiç Civanyan’ın resimleri, sanatseverlerin de dikkatini çeker olmuştu. Üstün yeteneğiyle herkesi şaşırtıyordu Mıgırdiç. Başlangıçta sahne ressamı olarak ünlenmişti ve hızlı temposuyla sürekli yaratıyordu. Onun ilk yapıtları arasında İstanbul’un en büyük ve en ünlü tiyatrolarının dekorları yer almaktadır. Samatya’daki tiyatro ile Hagop Vartovyan’ın (Güllü Agop) kurduğu “Osmanlı Tiyatrosu”nun unutulmaz dekorları gibi Galata’daki “Afrika” adlı büyük tiyatronun sahne dekorları da Civanyan’dan nasibini almıştı.

ÇIRAĞAN SARAYI SÜSLEMELERİ
Müziğe, özellikle de operaya olan tutkusu zaman zaman Civanyan’ın resim çalışmalarını geri plana itmesine neden oluyordu. Babasından etkilenerek kendisinin de müzik için yaratılmış olduğuna inanan Mıgırdiç, bir yandan bu sanat dalında yoğunlaşırken, diğer yandan sınır tanımaz hayal gücünü tuvale taşımayı da sürdürüyordu.
 yer almıştır. Hagop Vartovyan’ın (Güllü Agop, İslamiyete geçtikten sonra Yakup) kurduğu “Osmanlı Tiyatrosu” ile Galata’daki Rum asıllı Sotiraki’nin kurucusu olduğu “Afrika Tiyatrosu”nun dekorlarını gerçekleştiren Mıgırdiç Civanyan’ın çizimleri ise pekçok ünlü ressamın yapıtlarını gölgede bırakacak güzellikteydi. Malikanelerinin dekorasyon ve süsleme işlerini Civanyan’a vermek için adeta yarışan Türk, Rum ve Ermeni zenginlerinin -Vortik Kimhacyan ve Apik Uncuyan gibi - siparişleri ardarda dizilir olmuştu. Sadrazam Kamil Paşa başta olmak üzere en ünlü portrelerini de bu dönemde betimlemiştir Civanyan.

...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz