Bitcoin geleceğin altını olur mu?

1574 Okunma
 En popüler kripto para birimi olan Bitcoin ve onun gibi diğer kripto para birimleri gerçek bir fiziksel varlığa sahip olmayıp sadece dijital dünyada varlar. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, kısaltması BTC olarak geçen Bitcoin için öncelikle sanal cüzdan oluşturuluyor. Bu sanal cüzdanı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yok. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alışveriş bile yapabilirsiniz. Belli başlı protokollere tabi olan Bitcoin, bu protokoller çerçevesinde yapılan her işlemde şifreleniyor. Aynı zamanda Bitcoin yapı itibariyle sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanın şifresinin çalınması ya da bilgisayarın hacklenmesi sonucu oluşan durumlar dışında sistemde güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki kez harcanması da mümkün değildir. Paranın size ait olduğunu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.
 SİSTEMİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI
Bitcoin sistemi herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için, çökme riski de oldukça düşüktür. Nakit para ile yapılması imkansız olan bir başka olanak da, milyarlarca dolar değerindeki Bitcoinlerin küçük bir hafıza kartında bile taşınabilmesidir. Ayrıca Bitcoin sisteminizdeki mali kaynağınızın ne kadar olduğu ya da hesabınız hakkındaki diğer bilgiler, hükümetler de dahil olmak üzere hiç kimse tarafından bilinemez ve takip edilemez.
 Ancak diğer yanda izinin sürülemez olması, suçların rahat rahat işlenebilmesi anlamına geliyor. Uyuşturucu gibi yasal olmayan maddelerin satılması tarzı durumlar için Bitcoin teknolojisi oldukça uygun bir ortam hazırlıyor. Bitcoin sisteminde kaybettiğiniz bitcoinleri, ya da ele geçirilen bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için Bitcoinler internet bağlantısı olmayan harddisk’lerde saklanabilir.
 Bitcoin satın almak veya bitcoinleriniz satmak için birçok servis bulunuyor ancak bunu gerçekleştirmek o kadar da kolay değil. Ödeme sistemi olarak ise Bitcoin sisteminin de kullanıldığı çok fazla yer yok. Yani şu anda bitcoin genellikle yatırım amaçlı kullanılıyor.
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz