Boğaziçi’nden Yükselen Bir Ses: Deniz Kızı Eftalya

8076 Okunma

Deniz Kızı Eftalya mahlasıyla bilinen Atanasa Yeorgadu, 1891 yılında Büyükdere’de dünyaya geldi. Babası jandarma yüzbaşısı Yorgak Efendi musikiyle oldukça ilgiliydi, evinde akşam meşkler tertip edip konuklarına saz çalardı. Eftalya’nın musiki serüveni de bu meclislerde meşklere eşlik ederek başladı. Sandalla boğaza açılıp babasının sazı eşliğinde şarkılar söyleyen Eftalya’nın sesi giderek ünlenmiş, Büyükdere sakinlerinin akşamları sahile akın etmesine sebep olmuştu, fakat kimse bu sesin sahibini tanımıyordu. Ona “Deniz Kızı” ismini verdiler.

Eftalya Hanım, Hikmet Feridun Es’in, kendisiyle yaptığı röportajda mahlasının öyküsünü anlatıyor:

“Ben beş-altı yaşımdan beri bu ismi taşırım. Hatta daha garibi “Eftalya” ismini yadırgarım. Asıl ismim “Deniz Kızı” imiş gibi gelir. Deniz Kızı ismi bana nasıl verildi? Çok küçüktüm. Babam saza pek meraklı idim. Babamın misafirleri geldiği zaman o saz çalar, ben de şarkı söylerdim. Büyükdere’de otururduk. Mehtaplı gecelerde daima sandal gezileri yapardık. O zaman babam sandalda bütün gece bana şarkı söyletiridi. Sesim az zamanda bütün Bogaziçi’nde meşhur olmuştu. Geceler mehtapta bizim sandalın arkasına 20-30 sandal takılır, beni dinlerlerdi fakat hiç kimse benim kim olduğumu bilmiyordu. Halbuki incecik sesiyle şarkı söyleyen bu gece şarkıcısına bir isim koymak lazımdı. “Deniz Kızı”, “Deniz Kızı” demeye başladılar.

İşte Deniz Kızı bu beş yaşındaki Eftalya idi. O zamandan beri Deniz Kızı’yım.”

Makalenin devamını okumak için Aralık 2018 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz