Büyükada Rum Yetimhanesi restorasyonu için 40 milyon Euro gerekiyor

1258 Okunma
 Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa’nın kültürel mirasının korunmasında öncü olan Europa Nostra tarafından, Büyükada Rum Yetimhanesi’nin yeniden yapılandırılması için teknik mali rapor yayınlandı. 29 -31 Mayıs 2019 tarihlerinde uzmanlardan oluşan heyetin üç günlük Türkiye ziyareti sonucu ve tarihi binalarda deneyimli statik mühendisi Clive Dawson’ın Nisan 2019’da hazırladığı yazanak sonucunda bir rapor hazırlandı. Avrupa’nın en büyük, dünyanın da ikinci en büyük ahşap yapısı olan yetimhanenin restorasyon sürecinin 4-5 yıl süreceği ve projenin en az 40 milyon Euro civarında yatırım gerektiği belirtildi.

TARİHÇE VE MİMARİ
 Bir Fransız şirketi tarafından “Prinkipo Palas” adı altında otel olarak işletilmek üzere tasarlanıp inşa edilen bina, devrin yönetiminden gerekli izin alınamadığından, el değiştirir ve Rum hayırsever Yorgo Zarifi’nin eşi Eleni Zarifi tarafından satın alınır. Binanın mimarı, Alexandre Vallaury’dir. Dünya’nın ilk çok katlı ahşap yapısıdır.
 Yedikule’deki Balıklı Rum Hastanesi’nde işlevini sürdüren yetimhane 1902 yılında bu binaya, Büyükada‘ya taşınır. Binaya I. Dünya Savaşı yıllarında Kuleli Askeri Mektebi yerleşir. Daha sonra ise işgal kuvvetleri tarafından adaya yollanan Rum göçmenlerini barındırır. Bina önce yangın tehlikesi olduğu gerekçesiyle boşaltılır ve 1964 yılında da Yargıtay kararı ile resmen kapatılır.
 Görkemli ve etkileyici bir mimariye sahip olan Büyükada Rum Yetimhanesi ahşap karkas sisteminde inşa edilmiş. Yapı, yan bölümlerinde 6, diğer bölümlerinde 5 katlı. Binanın heybetine rağmen cephe mimarisi olabildiğince sade tasarlanmış. Birbiri üzerine tekrarlanan çıkmalar ile cephelere hareketlilik getirilmeye çalışılmış. Tiyatro salonundaki iç mekân ahşap süsleme detaylarına karşılık, diğer iç mekânlarda sade bir mimari hâkim.
 Büyükada Rum Yetimhanesi 23,255 metrekarelik arazinin içerisinde önceleri idare binası olarak inşa edilen, daha sonraları ise ilkokul olarak kullanılan bir yan bina ile birlikte harabe halinde olsa da, hâlâ ayakta bugün.

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz