CES 2019, Kapılarını Açtı

3422 Okunma
Her yıl Las Vegas'ta düzenlenen, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES, bu yıl da birbirinden yenilikçi teknolojik ürünlere ev sahipliği yaptı. Fuarda en çok öne çıkan teknolojiler; otonom, SG ve yapay zeka olurken, teknolojik gelişmeleri en iyi kullanan sektör ise ulaşım sektörüydü diyebilirim. Fuardaki en ilginç ürünlerden biri, geliştirdiği teknolojilerle sürekli dikkatleri üzerine çeken Hyundai'nin tanıttığı konsept aracı "Elevate" oldu. Hyundai Elevate, sıradan bir araç gibi dört tekerleğe sahip. Onu diğer araçlardan ayıran en büyük özelliği ise sahip olduğu bacakları ile yürüyebiliyor olması. Özellikle deprem, sel, kasırga ve orman yangını gibi doğal afetlerde, anında müdahale için geliştirilen bu özel araç son derece verimli, hızlı ve esnek bir taşıma imkanı sunuyor.

Hyundai Elevate, sahip olduğu 360 derece dönebilen tekerlekleri ile yüksek yerlere kolayca tırmanabiliyor, çukurlara girebiliyor ve gerektiği yerde zıplayabiliyor. Ultimate Mobility Vehicle (UMV) adını verdiği yeni bir araç kategorisinin temellerini attığını belirten Hyundai, Elevate'in bu kategorideki ilk ürün olduğunu söylüyor. Şu an için satışa sunulup sunulmayacağı belirsiz olan bu araç, çeşitli ülkelerin acil durumlarda devreye giren araç filolarındaki yerini almaya aday.

                                      

Fuarın en dikkat çekici ürünü ise uçan taksi Bell Nexus oldu. Dünyanın önde gelen helikopter üreticilerinden biri olan Bell'in fuarda tanıttığı bu araç adeta bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi. Konsept hava aracı, üzerinde yer alan altı adet pervaneli motor ile dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor. Beş kişilik yolcu kapasitesine sahip uçan taksi hem manuel hem de otonom sürüş deneyimi sunabiliyor.

Fuarda bulunan araç sadece tanıtım amaçlı olup herhangi bir fonksiyona sahip değil fakat CES 2020 etkinliğinde aracın çalışan bir prototip olarak karşımıza çıkması muhtemel. Ayrıca, şirketin Uber ile yaptığı özel anlaşma sayesinde Uber kullanıcıları uygulama üzerinden Bell Nexus'u deneyimleme fırsatına sahip olacaklar.

Makalenin devamını okumak için Şubat 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz