Coronavirüs Alarmı

564 Okunma
 Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilen Coronavirüs, yayılmaya ve ölü sayısı da yükselmeye devam ediyor. Hayvanlar arasında rastlanan bir virüs grubu olan ve insana bulaşabilen Coronavirüs’ten hayatını kaybedenlerin sayısı, dergimiz baskıya girerken 2.300’ü aşmıştı. Virüsün bulaştığı kişi sayısı toplamda 76.723 olarak kayıtlara geçerken hastalıktan kurtulanların sayısı 18.522 civarındaydı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “çok ciddi bir tehdit” olarak nitelenen virüsün yayılmasının önüne geçmek için birçok bölgede alarm verildi.
 Çin dışında 26 ülkeye yayılan virüs Hong Kong, Makao, Japonya, Singapur, Tayland, Güney Kore, Malezya, Tayvan, Vietnam, Almanya, Fransa, ABD, Avustralya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Filipinler, İtalya, Rusya, İspanya, Belçika, Nepal, İsveç Kamboçya, Finlandiya, Mısır ve İran’da görüldü. Türkiye ile ilgili ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de şu ana kadar 70 kişinin virüsle ilgili gözetim altına alındığını ve bu kişiler arasında pozitif sonuç çıkmadığını bildirdi.
 İran merkezli Mehr Haber Ajansı’na göre İran’da yeni tip Coronavirüs saptanan iki kişi hastanede hayatını kaybetti. İran’da buna ilave olarak 3 kişinin daha karantina altına alındığı bildirildi.
 Diamond Princess adlı yolcu gemisi 3 Şubat tarihinde, Hong Kong’lu bir kişide hastalığın teşhis edilmesi ardından Japonya’nın Yokohama limanında karantinaya alınmıştı. Gemideki 450’sinde hastalık ortaya çıktı. Çin’in Wuhan kentinden Ukrayna’nın başkenti Kiev’e getirilen 48’i Ukraynalı olmak üzere 77 kişi, Ukrayna halkı tarafından protestolarla karşılaştı. Protestocular hastanelerin önünde barikat kurarak Çin’den gelenlerin kendi bölgelerindeki sağlık kuruluşlarına yerleştirilmemesini talep ettiler.
 “DAMLACIK YOLU” İLE BULAŞIYOR
 Virüs, enfekte olmuş bir kişinin temas ettiği bir yere ve/veya eşyaya dokunmakla, ayrıca enfekte bir insanın vücut salgısının ağza, buruna veya gözlere temas etmesi ile yani “damlacık yolu” ile bulaşıyor.
 Virüsün semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilirken, bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüs pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabiliyor.
 VİRÜSE KARŞI AŞI
 Tıp dünyasının yoğun çalışmaları ile Coronavirüs’ün tedavi yönteminde de önemli aşama kaydedildi. Virüsün kaynağının yarasa çorbası olduğu iddia edilirken geçtiğimiz günlerde pangolin isimli hayvanın virüsü yaydığı da iddia edildi. Aşı tedavisi için çalışmalar devam ederken, Tayland’da yeni tip Coronavirüs (2019-nCoV) görülen kişilere, HIV ve gripte kullanılan ilaçların karışımıyla tedavi uygulanması sonucu bu hastalarda iyileşme görüldü.
 Virüs için uygulanan özel bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kayboluyor. Uzman hekimler teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulayabilirler. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı oluyor. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekiyor.
 Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere “mümkün olabildiğince agresif” mücadele vermesi çağrısında bulunan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının 18 ayda tamamlanabileceğini bildirdi.
 CORONAVİRÜS’TEN KORUNMA YOLLARI
 
Dünya Sağlık Örgütü, enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın, özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkamanın, çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın, enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kâğıt mendil ile ağzın ve burnun kapatılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın, enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin, et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz