Covid-19 bazı kanser hücrelerini yok mu ediyor?

2585 Okunma
 Dünyayı etkisi altına alan ve her gün farklı bir yönü keşfedilen koronavirüsün, özellikle kronik hastalıkları olanlarda ölümcül etkiye sahip olduğu, kanser, hipertansiyon, diyabet, kalp gibi rahatsızlıkları olan kişilerin kendilerini koronavirüsten çok daha sıkı korumaları gerektiği son dönemde sık sık tekrarlanır oldu. Ancak kanser hastalarıyla ilgili son aylarda paylaşılan ilginç sonuçlar kanser tedavisi için yeni bir umut ışığı doğurdu.
 Forbes dergisinde yayınlanan bir makalede, koronayla mücadele eden hücrelerin, lenf kanseri hücrelerini yok ettiği belirtildi. Makalede, lenfoma tanısı konulan 61 yaşındaki bir hastanın, koronaya yakalanması ve tedavisi sonrası kanseri yendiğinin belirlendiğine işaret edildi. Bu hastanın korona tedavisi sürecinde kortizon almadığı ve lenfoma tedavisine de başlanmadığı halde dört aylık süreç sonrası lenf kanserini tamamen yendiği açıklandı.
 Konuyu inceleyen bilim adamları Covid’i yenmek için güçlendirilen bağışıklık sisteminin kanserli hücrelerin de azalmasına yol açtığının üzerinde duruyor. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Turhal konuyla ilgili “Koronayla mücadele kapsamında geliştirilen bağışıklık sisteminin bazı tümörlerle mücadele etmesi ve onları yok etmesi kanser hastalarına yeni bir umut ışığı oldu.” açıklamasında bulundu.
 HER KANSER TÜRÜNDE GEÇERLİ OLMAYABİLİR
“Bağışıklık sisteminin tümör hücrelerine etki edebilmesi için tümör hücrelerinin hepsinin birbirine benziyor olması gerekiyor” diyen Prof. Dr. Serdar Turhal, “Sık rastlanılan akciğer, kalın bağırsak ve meme kanserinde tümör hücreleri birbirine çok benzemez. Koronaya karşı geliştirilen bağışıklık sisteminin bu tür kanser türlerinde başarılı olma ihtimali daha düşüktür. Bu konuda gözlemlerimize devam ediyoruz.” açıklamasıyla durumun her kanser türünde geçerli olamayacağının altını çizdi.
 Uzmanlara göre koronavirüsle savaş için bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesi kanserli hücreleri de yok etmeye yarayabiliyor. Özellikle lenfoma gibi bağışıklık sistemi yanıtına çok duyarlı olan kanser türlerinde bu durum çok etkili olabiliyor. Forbes dergisindeki makalede görüşlerini dile getiren ABD’li uzman Friedberg , “Virüslere karşı verilen bağışıklık yanıtının anti-kanser etkilerini anlamak konusunda daha çok yolumuz var” diyor. Lenfomaların bağışıklık yanıtlarına karşı çok duyarlı olduğunun altını çizen Friedberg, Covid enfeksiyonu ile gerçekleşen kanserli hücrelerdeki gerilemenin garanti olmadığına dikkat çekiyor. Ancak Friedberg, kanser tedavisinde, virüslerin hatta aşıların kullanması ile vücudun kendi bağışıklık yanıtının ortaya çıkarılmasının çok önemli bir başlık olduğunu vurguluyor.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz