COVID-19 için ilk aşı denemesi Noubar Afeyan’dan

1053 Okunma
 Associated Press’in haberine göre, ABD Seattle’daki Kaiser Permanente Washington Araştırma Enstitüsü’ndeki bilim adamları, Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni virüsün önünü alabilmek amacıyla geliştirilmeye çalışılan potansiyel bir COVID-19 aşısı için çalışmaya başladılar. COVID-19 virüsüne karşı bulunmaya çalışılan aşının ilk denemesi ise Noubar Afeyan’ın firması tarafından ABD’de yapıldı. Kod adı mRNA-1273 olan bu aşı adayı, NIH ve Massachusetts merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna Inc. tarafından, Aurora Humanitarian Initiative’in Kurucu Ortağı Noubar Afeyan tarafından geliştirildi.
 sürekli takip ederek, insanlığın içinde bulunduğu durumu iyileştirmeye adayan mucit, girişimci ve CEO Noubar Afeyan, Türkiye kökenli Ermeni bir ailenin torunu. Nubar Afeyan’ın ailesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yaşanan 1915 Olayları’nın ardından Beyrut’a yerleşiyor. Burada 101 yaşında hayatını kaybeden büyük teyzesi Armenuhi ile aynı odada yaşıyor. Armenuhi’nin eşi olan Antranig ise Osmanlı Ordusu’nda doktor olarak çalışıyor.
 Massachusetts eyaletine bağlı Boston kentinde son 28 yılda 30’u aşkın şirket kuran ve şirketlerinin toplam varlığının 10 milyar dolar olduğu tahmin edilen Noubar Afeyan, 1987’de ABD’nin saygın eğitim kurumlarından MIT’den biyokimya alanında doktorasını almış ve yalnızca ABD’de değil küresel çapta da girişimcilik, inovasyon, risk sermayesi, biyoloji mühendisliği, ilaç geliştirme, tıp teknolojileri ve yenilenebilir enerji konularında konferanslar veriyor.
 enerji konularında konferanslar veriyor. 2000 yılında Flagship Pioneering’i kuran Afeyan, bu girişim ile insan sağlığı ve sürdürülebilirliğinin karşılaştığı zorluklara çözümler icat etmeyi amaçlıyor. Flagship Pioneering bugüne kadar 100 milyardan fazla bilimsel girişimin geliştirilmesini sağladı ve toplam değeri 30 milyar dolar olan binlerce patent ve patent başvurusu gerçekleştirerek, klinik gelişimde 50’den fazla ilaç üretti.
 Kod adı mRNA-1273 olan bu aşının test sürecinde katılımcıların atışlardan enfekte olma şansının olmadığı, çünkü aşının koronavirüsün kendisini kesinlikle içermediği bildiriliyor. Ayrıca mRNA-1273, tabii ki COVID-19 için üretilmeye çalışılan tek potansiyel aşı adayı değil. Dünya çapında düzinelerce araştırma grubu COVID-19’a karşı aşı oluşturmak için yarışıyor. Inovio Pharmaceuticals tarafından yapılan bir başka aşı adayının, önümüzdeki ay ABD, Çin ve Güney Kore’de çalışmasına başlaması bekleniyor.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz