Deniz sigortacılığının yaşayan tarihi - Aret Taşcıyan

2942 Okunma

BODRUM, BÜYÜK AŞKIM!’’

Bodrum, ilk göz ağrım, ilk aşkımdı. Arada 12-13 sene küstüm. Bodrum’a olan aşkım ve küsmem, genç yaşta âşık olduğum birinin orada yaşaması ve sonra oradan taşınması ile ilişkili... Evlendikten sonra yıllar geçti. Tahir Sarıoğlu zorla Bodrum’dan bana bir ev aldırdı. E, Meri de seviyor. Böylece uzun bir aradan sonra yeniden her yaz Bodrum’a gidip gelmeye başladık.

Ben ODTÜ’de öğrenciyken, bizim üç dört arkadaş Bodrum’da evimiz vardı. Han Restoran isimli bir yerde garsonluk yapardım. Gerçekten gençliğin de etkisiyle büyük aşklar yaşadım. Eskiden hem Amerika’da hem de diğer ülkelerde çok geziyordum. Şimdi iş dışında öyle fazla seyahat edemiyorum. Dolayısıyla yazları Bodrum iyi geliyor bize.

Bodrum’a ilk gidişlerim, 1970’lere kadar uzanır. O dönem, Bodrum’un en özel, en güzel, en bakir zamanları... O tarihte orada olmak bir ayrıcalıkmış, bunu sonradan anladık. Ünlü Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir hayattaydı. 1973’te vefat etti. Onun çarşı içinde bir pansiyonu vardı. Cumhuriyet Caddesi’nde deniz kenarında bir pansiyona ortaktı. Adı Balıkçının Pansiyonu... Genellikle oralarda olurdu. Sahilde Azmakbaşı’ndaki kahvede otururdu. Yine ressam Mehmet Sönmez vardı. Onunla da iyi arkadaştık.