Destek ol, Gomidas sahnede yaşasın…

732 Okunma
 Kurulduğundan bu yana 8 yıllık süreçte 6 farklı prodüksiyonla yüzlerce kez seyirciyle buluşan Yolcu Tiyatro, yeni projesi Gomidas’ı sahneliyor.
Bugüne dek hiçbir kuruluş ve şahıstan maddi destek almayan tiyatromuz, pandemi koşullarından dolayı sınırlı sayıda seyirci kapasitesiyle, kilisede ve özel bir tasarımla Gomidas adlı oyununu sahneliyor. Sosyal mesafe sebebiyle boş bırakılacak koltuklar, hatıra bileti ve kişiye özel tasarımlarla destekçileriyle buluşacak. Gomidas oyununun izleyici ile buluşması ve sahnede kalmaya devam etmesi için sizin de desteğinizi bekliyoruz.
 29-30-31 Ocak tarihli oyunların biletleri ve isme özel Gomidas Hatıra Setleri 5 Aralık Cumartesi 13:00 itibariyle mobilet.com üzerinden seyircileriyle ve destekçileriyle buluşuyor.
 Yolcu Tiyatronun yeni projesi Gomidas 24. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Kumkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesinde 27 Kasım’da dünya prömiyerini yaptı. 30 Kasım’da Türkçe üst yazıyla Fransızca oynanan oyun seyircilerden yoğun ilgi gördü.
 Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp yönettiği, süpervizörlüğünü ve yapımcılığını Ersin Umut Güler’in yaptığı oyunda, Hagop Mamigonyan şefliğindeki Lusavoriç Korosu oyun boyunca Gomidas Vartabed eserleri seslendirerek Gomidas karakterine can veren Fehmi Karaarslan’a eşlik ediyor. “Şarkıları dinlerken hikayeleri gördüm, her hikayede beni buldum. Kendimin okulu oldum duyduğum her ezgide. Her ağacın bir adı varmış, her insanın bir şarkısı.”
 Gomidas Vartabed, Osmanlı döneminde Kütahya’da dünyaya gelmiş, yolu Eçmiyadzin, İstanbul, Berlin ve Paris’e düşmüş; Ermeni, Anadolu ve dünya kültürüne derin izler bırakmış, müzikolog, besteci ve koro şefi bir rahip. Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan, “sesinin duyulduğu her yer deniz kıyısı olan” bu özel sesin, Gomidas’ın yolculuğu birçok trajik hikâyeyle şekilleniyor.
 1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünün ardından hayatının son 18 yılını sessizliğe gömülerek geçirdiği akıl hastanesinde, yakın arkadaşının ona miras bıraktığı hayalî koyunun peşinden seslenerek kendi hayat hikâyesinde sıra dışı bir yolculuğa çıkartıyor seyirciyi. Hikâyeyi Gomidas’ın ağzından dinlerken 40 kişilik topluluğuyla Lusavoriç Korosu karaktere eşlik ediyor. Türkçe ve Fransızca sahnelenen oyunda seyirci dilediği versiyonu seçebiliyor.
GOMİDAS

Yazan-Yöneten: Ahmet Sami̇ Özbudak
Süpervi̇zör: Ersi̇n Umut Güler
Oynayan: Fehmi̇ Karaarslan
Müzi̇k: Gomi̇das Vartabed
Müzi̇k Di̇rektörü ve Koro Şefi̇: Hagop Mami̇gonyan
Topluluk: Lusavori̇ç Korosu
Hareket Tasarımı: Selçuk Göldere
Dekor Tasarımı: Ci̇han Aşar
Kostüm Tasarımı: Özlem Kaya
Işık Tasarımı: Cem Yılmazer, Yasin Gültepe
Türkçe’den Fransızca’ya Çevi̇ren: Serra Yılmaz, Yi̇ği̇t Bener
Prodüksi̇yon Sorumlusu: Mahi̇r Yıldız
Yönetmen Yardımcısı: Duygu Peli̇t
Karakter Dramaturji̇si̇: Sonya Di̇cle Çeti̇n
Asi̇stanlar: Emre Can Sancar, Özlem Yılmaz
Afi̇ş Resmi̇: Panos Terlemezyan
Afi̇ş Tasarımı: Uğurcan Ataoğlu, Tali̇p Özer
Afi̇ş Fotoğrafı: Serdar Tanyeli̇
Retouch: Adem Başaran, P Blok
Oyun Fotoğrafları: Orhan Cem Çeti̇n, Saygın Serdaroğlu
Di̇ji̇tal Kayıt Yönetmen: Ersi̇n Umut Güler
Görüntü Yönetmeni̇: Cemi̇l Kızıldağ

TEŞEKKÜRLER: Türkiye Ermenileri Patrikliği, Meryem Ana Kilisesi Vakfı, Başrahip Tatul Anuşyan, Christian Schnell, Serdar Korucu, Birzamanlar Yayıncılık, Osman Köker, Kubilay Özmen, Alametifarika, Effective Media Production, Tufan Dağtekin, Barkod Beşiktaş, Sancak Payçu, Burak Üzen, Cem Şahin, Akın Aytekin, Turan Tayar, Tütün Deposu, Cansu Tutkun

Bilet, Hatıra Bileti ve Kişiye Özel Hatıra Setleri için linke tıklayabilirsiniz. - https://www.mobilet.com/bucket-event/gomidas-5820