Dünya aşılanırken tartışmalar sürüyor

619 Okunma
Covid-19 salgınını durdurmak için geliştirilen aşılar onay aldıktan sonra birçok ülkede uygulanmaya başladı. Vatandaşlarına yetecek kadar aşıya sahip olabilmek için ülkeler sıraya girerken, 7,5 milyar nüfusa sahip olan dünyada, Ocak ayı sonlarına doğru sadece 23,5 milyon doz aşı uygulanabildi.
 UYGULAMADA EN BAŞARILI İSRAİL
 Dokuz milyon doz aşı ile Çin şu ana kadar en fazla aşı yapan ülke konumunda. Ancak nüfusuna oranla en fazla aşılamayı başaran ülke İsrail oldu. 8,8 milyon nüfuslu İsrail’de Ocak itibarıyla 1,69 milyon doz aşı yapılmıştı, yani ortalama her 100 kişiye 20 doz aşı yapılabildi. Pandemiden en fazla etkilenen ülkeler arasında bulunun ABD’de ise şimdiye kadar 6,69 milyon doz aşı uygulandı. Son günlerde vaka ve can kaybı rekorları kıran 66 milyonluk nüfusa sahip İngiltere ise sadece 1,32 milyon doz aşı uygulayabildi. İngiltere’de ilk aşılar, sağlık çalışanlarına ve 80 yaş üstüne uygulandı.
 Nüfusu 9,6 milyona varan Birleşik Arap Emirlikleri’nde de bir milyondan fazla kişiye aşı yapıldı. AB ülkelerinde Aralık sonunda başlayan aşı çalışmaları beklenen düzeyde değil. Anlaşma yapılan ve onay alan firmalardan BioNTech ve Moderna aşılarının AB ülkelerine dağıtımı yapılmasına rağmen personel eksikliği ve lojistik sorunlar nedeniyle hedeflenen aşılama yapılamadı. AB’de en çok can kaybının gerçekleştiği ülkelerden İtalya’da aşılama çalışmaları 27 Aralık’ta başladı, 17 Ocak’a kadar Covid-19 aşısı olanların sayısı 1 milyon 153 bine ulaştı. Aşılamaya 26 Aralık’ta başlayan Almanya’da ise Ocak ayı ortasına kadar 1 milyon 50 bin kişiye aşı yapıldığı duyuruldu. Yine 27 Aralık’ta aşılamaya başlayan İspanya’da Ocak ortasında ikinci doz aşılamalara da başlandı. Fransa’da Ocak ayı ortasına kadar 127 bin kişiye, Hollanda’da 55 bin kişiye, Belçika’da ise 96 bin 402 kişiye aşı yapıldığı bildirildi.
 TÜRKİYE AŞILANMAYA BAŞLADI
Türkiye, geçtiğimiz ay Çin’den gelen üç milyon dozluk Sinovac firmasının Coronavac adlı aşısının inceleme sürecini tamamlayarak aşılamayı başlattı. Acil Kullanım Onayı verilen ilk koronavirüs aşısı, Ankara Şehir Hastanesi’nde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya yapıldı ve akabinde bir milyona yakın sağlık çalışanının aşılandığı açıklandı. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin günde ortalama 1,5-2 milyon doz aşı yapma imkânının bulunduğunu bildirdi. Sağlık çalışanlarının aşılanmasının ardından, aşılama programının birinci aşaması sona erdi. İkinci aşamada, 85 ile birlikte 90 yaş ve üstü vatandaşlar ile huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ve bu vatandaşların bakımından sorumlu kişilerin aşılanmasına başlandı. Aşılamanın sırasıyla toplumun diğer gruplarını kapsayacağı bildirildi.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz