Dünya Dostluk Günü ile dostlarımıza bir adım daha yaklaşalım

692 Okunma
Siz bilir miydiniz bilmem ama benim haberim bile yoktu Dünya Dostluk Günü’nden. Geçenlerde internette dolaşırken karşıma çıkınca, bir baktım şöyle ve “İşte yazmaya değer bir konu” dedim. Kalabalıklaştıkça git gide yalnızlaşmaya başladığımız dünyamızda aslında dostlarımızın ne kadar da önemli olduğunu vurgulamak ister gibi duruyordu karşımda bu üç kelime.
 DÜNYA DOSTLUK GÜNÜ NASIL DOĞMUŞ?
Bu özel günün kabul görmesi çok da eskilere dayanmıyor. Dünya Dostluk Günü her ne kadar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2011’de resmen kabul edilmişse de tohumları çok daha önce atılmış aslında. İlk kez 30 Temmuz 1958 yılında başta Paraguay olmak üzere Güney Amerika ülkelerinin bazılarında kutlanan Dünya Dostluk Günü bir akşam yemeğinde ortaya çıkmış. Eminim ki 1958’de Dr. Artemio Bracho, Puerto Pinasco’da arkadaşlarıyla yemek yediği sırada ortaya attığı fikrin tam 53 yıl sonra Birleşmiş Milletler tarafından kabul göreceğini ve adını bütün dünyaya duyurabileceğini tahmin etmemişti.
 PANDEMİNİN DOSTLUK ÜZERİNDE ETKİLERİ
Son bir senede hayatımızın her alanında kendini gösteren pandemi, dostluklarda da iz bırakmış durumda. Dostlarla artık eskisi gibi sık görüşülemiyor. Görüşülse de süre epeyi kısalmış halde ve genelde karşılıklı bir tedirginlik hakim. Evrim psikolojisi uzmanı Prof. Robin Dunbar bizi bu konuda gerçeklerle yüzleştirerek arkadaşlıklara yatırım yapılmadığı takdirde üç ay gibi kısa bir sürede ilişkilerin bozulabileceğini söylüyor. Yasaklar ve kısıtlamaların olduğu süreç içinde insanların daha minimal bir hayat kurmasından ötürü genelde yaşadıkları sitedeki, binadaki ya da sokaktaki diğer insanlarla yeni arkadaşlıklar kurmaya başlaması üzerine eski ilişkilerin artık sonlanmanın eşiğine geldiğini üzülerek belirtiyor Dunbar. Yaşlılarda yeni ilişkilerin çok daha zor ilerlediğini de gözlemleyen Prof. Robin Dunbar’ın söylediklerine dayanarak yaş aldıkça ilişki kurmada zorluk çektiğimizden biten eski ilişkilerin yerini yalnızlığın alacağı gerçeğini rahatlıkla görebiliriz.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz