Dünya kentlerini gezen “Duvarların Ötesinde” projesi Boğaziçi’ndeydi

1049 Okunma
 Guillaume Legros, namı diğer Saype (Say ve Peace kelimelerinden oluşturulan bir kısaltma) çim ve toprak üzerinde anıtsal freskler oluşturan bir sanatçı. Tebeşir ve kömürden oluşan doğaya zararsız bir boyanın mucidi. Sokak sanatı ve kırsal sanatı (landart) birbirine bağlayan sanatsal bir hareketin öncüsü olarak tanınıyor. Özgün yaklaşımı ve yenilikçi tekniği, ünlü Forbes dergisi tarafından 2019 yılında sanat ve kültür alanında otuz yaşın altındaki en etkili otuz kişiden biri olarak işaret edilmesine neden oldu. Şiirsel ve geçici eserleri doğaya saygı alanında zihinleri etkilemek için dünyayı dolaşıyor.
 Kutuplaşmakta olan bir dünyada, sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini yaratmayı seçen sanatçı, Duvarların Ötesinde (Beyond Walls) projesiyle bizi yardımseverliğe ve birlikte yaşamaya davet ediyor. Birliği, karşılıklı yardımlaşmayı ve duvarların ötesindeki ortak çabayı simgelemek amacıyla, şehirden şehre kayan ve iç içe geçen, tokalaşmış elleri çimenlerin üzerine çiziyor.
PROJENİN 8. ADIMI: İSTANBUL
 Saype’nin Haziran 2019’da başlattığı küresel Duvarların Ötesinde projesinin sekizinci durağı İstanbul oldu. Bu proje, tesadüfi karşılaşmalardan ve halkın, dünyanın en büyük insan zincirini İstanbul’dan geçirme arzusundan doğdu. İsviçre’de yaşayan Fransız sanatçının oluşturduğu evrensel halk dansının devasa elleri, Avrupa ve Afrika kıtalarını buluşturduktan sonra, bu kez de kardeşlik zincirini oluşturmak için Boğaz’ın Avrupa yakasına gelerek ve Asya kıyılarına ulaşmak üzere Boğaz’dan geçti. İstanbul’da yapılan eserler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş., Beşiktaş Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi, İsviçre Başkonsolosluğu, Institut Français Turquie ve UPS’in desteğiyle gerçekleştirildi.
 Saype’ın, projesi kapsamındaki duraklarından biri de Boğaziçi Üniversitesi oldu. Sanatçı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Üstün Ergüder Meydanı çimlerini doğada çözünebilen boyasıyla boyayarak etkileyici bir esere imza attı. İnsanlara seslenmenin sıra dışı yollarını arayan Saype, kamusal alanlarda çimlere resim yaparak başladığı “Land Art” üretimi için %100 biyolojik olarak parçalanabilen bir boya keşfederek devasa freskler yaratmaya başladı.   Duvarların Ötesinde, dünyadaki en büyük insan zincirini sembolize ediyor “Hayatlarımız ve eylemlerimiz bu dünyadaki varlığımızdan geriye kalacak izlerdir ve bu izlerle ne yapabileceğimizi ancak biz bilebiliriz,” diyen Saype’ın 2018 yılında Cenevre’de SOS Akdeniz Derneği için gerçekleştirdiği projesi dünyada büyük ses getirdi. 2019 yılında başlattığı, dünyadaki en büyük insan zincirini sembolik olarak yaratma projesi olan “Duvarların Ötesinde” ise 30’dan fazla dünya kentini dolaşarak insanları karşılıklı yardımlaşmaya, nezakete ve birlikte yaşamaya davet ediyor.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz