Dünya Covid-19’la Savaşıyor

1528 Okunma
 Geçtiğimiz sayıda, Avrupa’da Covid-19 salgınının yarattığı korku ve endişe ortamından ve dünyada çeşitli ülkelerde bu virüs yüzünden verilen kayıplardan bahsetmiştik. Korkulan oldu ve bu süreçte Coronavirüs adeta dünyaya savaş açtı. Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi. Dergimiz baskıya girerken Dünya üzerinde vaka sayısı 350 bine yaklaşırken virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 15 bine yaklaşmıştı.
 ölenlerin sayısı 15 bine yaklaşmıştı. Maalesef 170’ten fazla ülkede görülen Covid-19 virüsünden Türkiye de nasibini aldı. Ülkemizde ilk defa geçtiğimiz Mart ayı başında rastlanan virüse yakalananların sayısı hızlı bir artış gösterdi. Ay sonuna doğru dergimiz matbaaya girdiği sırada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelen açıklamada, toplam vaka sayısının 1.236’ya ulaştığı, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 30’a yükseldiği bildirildi.
 SAYISIZ TEDBİR VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
 Covid-19’a karşı alından tedbirler kapsamında, yurt dışından gelen tüm yolcular için 14 günlük karantina uygulanmaya başlandı. Türk Hava Yolları beş ülke dışında tüm uçuşlarını iptal etti. YÖK’ten ve 12 üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla oluşturulan Bilim Kurulu’nun belirlediği tedbirler ilgili kurumlar tarafından süratle hayata geçirildi. Tüm okullar tatil edilerek uzaktan eğitime geçildi.
 Tedbirler kapsamında, kamu çalışanlarına uzaktan ve dönüşümlü olarak esnek çalışma olanağı tanındı. Sanatsal etkinlikler ve spor müsabakaları ertelendi. Nisan ayı sonuna kadar programlanan tüm ulusal ve uluslararası bilimsel faaliyetler, açık-kapalı toplantılar, kongreler, konferansları, askerî tatbikatlar ve bedelli askerlik celpleri tehir edildi. Bar, gazino, gece kulübü gibi eğlence yerleri ile müze ve kütüphanelerin faaliyetleri durduruldu, insanların toplu olarak bulunduğu kahvehane, kafe, sinema, tiyatro, konser salonu, düğün salonu, hamam, spor salonu, internet kafe, kapalı çocuk oyun alanı, AVM, taziye evi gibi mekânların da faaliyetlerine geçici süreyle ara vermesi kararlaştırıldı. İnsanların sağlığını korumayı amaçlayan bu tedbirler dışında tüm vatandaşlara evde kalmaları çağrısı yapılırken, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için sokağa çıkma yasağı getirildi. Ancak yürüttükleri kamu görevinin niteliği ve mevcut durumdaki aciliyeti göz önüne alınarak bazı istisnalara yer verildi. Seyahat etmesi/ evden çıkması zorunlu olanlar, 155, 156, 112 acil arama hatları üzerinden taleplerini iletebilecek.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz