En çok imrendiren tatlı: Waffle

1576 Okunma
Waffle, Belçika asıllı bir hamur tatlısıdır. Dünyada Wafel Gaufre olarak adlandırılan bu yiyeceğin pişirici makinası, ismini latince “gaufrum”dan gelen “gaufre”den almıştır. Eski Fransızcada ise bal peteği görünüşüne sahip anlamına gelen “wafla” veya “wafel” olarak isimlendirilirdi. Ancak Flamanca wafel, söyleniş nedeniyle 18. yüzyılda modern Amerikan İngilizcesinde “waffle” olarak yerini bulmuştur.
 Üzerinde erimiş çikolata (pralin), krem şanti ve taze meyveler ile servis yapılan waffle, Belçika’da “Brüksel usulü” olarak adlandırılır. Yine Belçika’nın bir kenti olan “Liege” adını alan waffle ise hamurun tek başına fırından çıktığı haliyle yenmesine verilen addır. Hamuru biraz daha altın sarısıdır, karamelize şekerin gevrekliği hamurun üstünde tadılabilir. Belçika usulü wafflelardan hamuru dikdörtgen, Liege usulü ise uçları erimiş dikdörtgen görünümündedir. Her ikisi de kare şeklindeki derin çukur gözenekleri ile meşhurdur. Bu gözeneklerin derinlikleri 1 cm’yi bulur.
 Dünyada kahvaltıda yenilenden, patates ve pirinçlisine kadar birçok çeşidi bulunan waffle Türkiye’de Türk damak tadına uygun hale “İstanbul usulü” olarak dönüştürülmüş, yani yorumlanmıştır. Hamuru Amerikan usulü ile benzerlik gösteren, sandviç şeklinde yapılan ve Ortaköy’de, Adalar’da, Bebek’te herhangi bir köşede kolaylıkla bulunabilen bir tatlıdır. Dünyada “soft” ya da “sandviç waffle” diye de anılan İstanbul usulünde, yuvarlak ve içi kısmen çiğ bırakılmış hamur kullanılır. Üzerine envai çeşit tatlı ürün konulup, çikolata, meyve, şekerleme, fındık, fıstık, çerez parçacıkları vb. ile zenginleştirilir. Bu türde beş kalpli, çiçek şeklinde ve üzeri bal peteğine benzer desenler bulunan pişirme makinası kullanılır. Yurdumuzda ilk bu şekilde başlayan waffle kültürü şimdilerde git gide içeriğine eklenen yeni tatlarla gelişmeler göstererek devam ediyor.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz