Ermeni vakıflarından seçime gitme kararı

952 Okunma
 Türkiye’deki azınlık vakıfları, 2013’te seçim genelgesinin askıya almasının ardından sekiz yıldan beri seçim yapamamanın sıkıntısını yaşıyor. Vakıflar Genel Meclis’i (VGM) iki yıl kadar önce azınlık vakıflarına ölen ya da ayrılmak isteyen yönetim kurulu üyelerinin yerine atama yoluyla yeni üye getirme imkanı veren bir genelge yayınlamıştı. Eleştirilere neden olan her iki genelge için avukatlar Sebuh Aslangil ve Setrak Davuthan tarafından müvekkilleri adına Ankara’da iptal davası açılmıştı. Geçtiğimiz Mart ayında Ankara 7. İdare Mahkemesi önemli bir karar alarak azınlık vakıflarının seçim yönetmeliğini iptal eden genelgeyi hükümsüz kıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen İnsan Hakları Eylem Planı’nın hedefler bölümünde açıkça Vakıflar Seçim Yönetmeliği’nde değişiklik yapılacağının belirtilmesiyle de bazı Ermeni vakıfları harekete geçerek, sonbaharda seçim yapabilmek için başvuruda bulunma kararı aldı.
 Haber, Tbrevank Yönetim Kurulu Başkanı Toros Alcan imzasıyla yazılı olarak basına duyuruldu. Duyuru metninin tamamını yayımlıyoruz:
 “Bilindiği gibi, cemaat vakıflarımız her dört yılda bir yapılan seçimle yetkilendirilenler tarafından yönetilmektedir. Ancak uzun yıllardır çeşitli nedenlerle vakıflarımız seçim yapamadılar. Bu durum yöneticilerde yorgunluk, bıkkınlık ve tükenmişliğe yol açarken, cemaat üyeleri arasında da kaygı ve kuşkuya neden olmaktadır. Mart ayı başında Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, artık seçimler yapılmalıdır. Bu bağlamda, biz Tbrevank Yönetim Kurulu, 8 Nisan 2021 tarihli toplantımızda seçim için başvurma kararı (aslında benzer bir karar, 2020 Ağustos ayında da alınmıştı) aldık. Geleneklerimize göre, “Hink Hasdadutyun” olarak anılan beş vakfımız ki bunlar semt değil, toplumun geneline hizmet eden vakıf konumundadır, ortak tek bir seçim kurulu oluşturup aynı gün il bazında seçim yaparlar. Başta Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi Vakfımız olmak üzere, bu vakıflarımız toplumumuzda her zaman öncü rol oynamışlardır. Buradan yola çıkarak kararımızı hemen Kalfayan Vakfı’na ilettik ve onlar da 13 Nisan 2021 tarihli toplantılarında seçim için başvurma kararı aldılar. Derhal Karagözyan Vakfı ve Getronagan Vakfı ile temas kurup, onlardan da benzer görüş ve teyit aldık. Akabinde, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Sayın Başkanı Bedros Şirinoğlu’na durumu ilettik . Bedros Bey gerekli incelemelerde bulunup, yanıt vereceğini bildirdi. Sonuçta adı geçen dört vakıf 3 Ekim 2021 Pazar günü seçim yapmak üzere gerekli başvuruları yapmak üzere görüş birliğine varmışlardır. Bu durum Kadasetli Patrik Hazretlerine de bildirilmiş, tasvip ve duaları alınmıştır.’’
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz