Eserleriyle kadınlara ilham olan yazar: Virginia Woolf

126 Okunma
 Mart ayının ilk günleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü habercisidir. Bu fikirden yola çıkarak feminist edebiyat konusunda ilk akla gelen yazarlardan birisi olan özgün karakteri, yaratıcılığı ve entelektüel birikimiyle tüm nesilleri etkilemiş Virginia Woolf’tan kısaca bahsedeceğim.
 MODERNİST AKIMIN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİ
 Biyografiden, romana, kısa öyküden denemeye kaleme aldığı pek çok farklı eserle İngiliz Modernist akımının en büyük temsilcilerinden birisi olarak kabul edilen Adeline Virginia Stephen ya da yazar olarak tanınan ismiyle Virginia Woolf, 1882 yılında İngiltere’de dönemin ünlü edebiyat yazarı Leslie Stephen’ın kızı olarak dünyaya geldi. Leslie Stephen’ın entelektüel çevresi ve geniş kütüphanesi Woolf ve kardeşleri için ufaklıklarından itibaren büyük bir ilham ve gelişim kaynağı haline dönüşmüştü. Virginia Woolf dönemin eğitim konusundaki cinsiyetçi, ayrıştırıcı kuralları sebebiyle Cambridge ve Oxford gibi seçkin üniversitelerde eğitim alma şansına sahip olamadı. Ancak içinde bulunduğu entelektüel ortam Woolf’un zekâsı ve yaratıcılığıyla birleşince İngiliz edebiyatının en büyük yazarlarından biri haline gelmesi kaçınılmaz oldu.
 SOSYAL DÜZENE AYKIRILIK
Tabii Woolf’un çevresi yalnızca Leslie Stephen’a bağlı kalmamıştı. 20. yüzyılın başlarında Londra Bloomsbury’de bir grup İngiliz ressam, yazar, şair ve entelektüel, düzenli buluşmalar gerçekleştiriyordu. Bu buluşmaların temeli ise Virginia Woolf’un ressam kız kardeşi Vanessa Bell’in kendi evlerinde başlattığı buluşmalarda atılmış ve zaman içinde bu gruba katılan herkesin Londra’nın Bloomsbury bölgesiyle bağlantısı olduğu için bu isimle anılmaya başlamıştı. İçinde E. M. Forster gibi yazarların ve Roger Frys gibi ressamların bulunduğu grubun erkek üyelerinin tamamı Cambridge Üniversitesine mensuptu.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz