Fark yaratan bir kurum: Damla Bale ve Müzik Okulları

2192 Okunma
Özel Damla Bale ve Müzik Okulları kurucusu ve aynı zamanda da Bale Öğretmeni olan Damla Şenses Çelik, Nişantaşı’nda ikinci bale okulunu bu yılın başında açtı. Royal Academy of Dance ile iş birliği içinde olan kurum, bale dışında piyano dersleri de veriyor. Seçkin bir kurum olma yolunda ilerleyen okul hakkında detaylı bilgileri bizzat Damla Hanım’dan öğrenelim istedik.

Bu okulu açmaya nasıl karar verdiniz?
3,5 yaşından beri bale yapıyorum. Bale ve müzik eğitimi veren bir okula sahip olmak ise benim çocukluk hayalimdi. Lisans ve lisans üstü eğitimim sürecinde hem ülkemizde hem de yurtdışında farklı disiplinlerde aldığım eğitimlerden sonra bu hayalimin peşinden gittim ve ilk okulumu 2013 yılında Atakent’te açtım. Royal Academy of Dance’de tamamladığım eğitimler sayesinde ise Akademi’nin tüm dünyada yetkili eğitmeni olmamı sağlayan RAD RTS unvanını kazandım. Hâlâ düzenli olarak akademinin İngiltere’de ve ülkemizde düzenlediği workshoplara katılarak ve dünyada çok az sayıda eğitmenin katıldığı Diploma Programı ile kendi eğitim gelişimimi sürdürmekteyim. Okulumuzun Nişantaşı şubesi ise henüz daha çok yeni, bu yılın başında açıldı.

Okullarınızın Royal Academy of Dance ile iş birliği içinde olduğunuzu öğrendik, bu özelliğe sahip ender bale okullarından birisiniz. Bu sistem hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Evet, Damla Bale’nin İstanbul Avrupa Yakası’ndaki RAD yetkilisi beş okuldan, Türkiye’deki ise sayılı bale okulundan biri olması bizim için de gurur verici. Tüm yurt dışı deneyimlerimden sonra öğrencilerimize uluslararası standartta bir bale eğitimi ve sertifikasyon süreci sağlamak benim için de oldukça önemliydi. Akademi, eğitmenleri konusunda çok titiz ve seçici, RAD RTS unvanını kazanmamla okullarımız da RAD eğitim sistemine üye oldular. 
 RAD sınavlarını diğer sistemlerden ayıran en büyük özelliği sadece belirli ülkelerde değil, tüm dünyada geçerli olması. Yurt dışında çeşitli ülkelere taşınan öğrencilerim oldu ve eğitimlerine kaldıkları yerden sorunsuzca devam ettiler. Öğrencilerimiz RAD tarafından yurt dışından gönderilen yetkili gözetmenler (examiner) tarafından okulumuzda gerçekleştirilen sınavlara katılıyorlar ve tüm dünyada geçerli sertifikalarını almaya hak kazanıyorlar. Sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerimiz ise RAD’ın İngiltere’de düzenlediği yaz okulu ve çeşitli workshoplara davet ediliyor, uluslararası akademik burslardan faydalanma şansı kazanıyor ve RAD öğretmeni olma yolunda ilerleyebiliyorlar. 

Makalenin devamını ve Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz