IMC’nin başarısını Aris’ten dinledik

571 Okunma
 TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin robotik takımı “İnanç Mekatronik Kulübü (IMC)”, Chicago’da düzenlenen Midwest Regional bölgesel yarışmasında, yarışmanın en prestijli ödülü olan ve mühendislik değerlerini en iyi şekilde yayan takıma verilen “Chairman’s Award”u kazandı. Takım kaptanı Hasan Arda Sezer de yarışmadaki en değerli öğrenciye verilen “Dean’s List Finalist” ödülünün sahibi oldu.
 IMC 4191 olarak adlandırılan takım, bu ödül sayesinde ülkemizi geçtiğimiz Nisan ayında Houston Teksas’ta düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazanmıştı, ancak Covid 19 salgını nedeniyle tüm etkinlikler gibi bu yarışma da ertelendi.
 Geçtiğimiz yıllarda da başarılara imza atan İnanç Mekatronik Kulübü ekibinde yer alan öğrencilerden Aris Odabashian, takımın çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:
 “Türkiye’deki ilk ve tek üstün zekalılara özel eğitim sağlayan lise seviyesindeki kurum olan TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin Robotik Takımı, genel olarak ikiye ayrılıyor; Robotik ve PR yani halkla ilişkiler. Robotik takımı dört aylık bir süreçte o sene seçilen oyunun kurallarına ve gereksinimlerine uygun robotlar yapıyor. Halkla İlişkiler departmanı ise sponsorluk ve iş birlikleri düzenleyip; robotik, eğitim ve doğayla ilgili farkındalık yaratmak adına projeler düzenliyor.
 Takımda olduğum üç sene içerisinde ekiple beraber Türkiye’de ve Dünya’da birçok yeri gezdim. Bu sene Sinop’taki çocuklarla beraber bir robotik kampı düzenledik. Mersin’de düzenlenen bir yarışmaya katıldık. Chicago’ya gidip birinci olarak ülkemizi başarıyla temsil ettik. Geçen senelerde Giresun, Ordu ve Diyarbakır’daki çocuklarla beraber, Hatay’da ve İstanbul’da ise Suriyeli mülteci çocuklarla birlikte birçok projeye imza attık. Bu sayede birçok şey deneyimledim ve tüm bu süreç kendime çok fazla artılar katmama yardımcı oldu. Eğitimime önümüzdeki yıl yurt dışında devam edeceğim. Okul seçerken IMC’nin mülakatta ise IMC ile beraber gerçekleştrdiğim çalışmalar ve bu sayede kendime kattıklarım çok etkili oldu. önemli etkisi oldu.”

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz