İnsanın doğaya yönelik tahribatı korkunç seviyelere ulaştı

1088 Okunma
Son yıllarda sıklaşan ve gittikçe şiddetlenen doğa olaylarına ve afetlere tanıklık ediyoruz. İnsan faaliyetlerinin bir sonucu olarak karşımıza çıkan küresel ısınma yaşamımızı oldukça etkilemeye başladı. Küresel ısınma ve iklimsel değişiklikler deniz seviyesinin yükselmesi, aşırı hava olayları, kuraklık, seller, yeni salgın hastalıkların ortaya çıkışı ve yayılım hızlarının artması gibi pek çok soruna neden oluyor.
 TÜM DÜNYADA YANGINLAR ÇIKTI
2021 yazında, Türkiye’de yaşanan çok uzun süreli ve günlerce söndürülemeyen yangınlar, çok büyük kayıplara neden olan sel felaketleri, iklim krizini hatırlamamızı gerektiren doğal afetler olarak karşımıza çıktılar. Tüm dünyaya bakacak olursak, yaz başında, batı Kanada, sıcak havayı hapseden yüksek basınçların neden olduğu bir “ısı kubbesi” etkisinin altında kaldı ve batı Kanada’da 49.6 dereceye ulaşan sıcaklık rekoru kırıldı. ABD’nin Washington ve Oregon eyaletleri de aynı sıcak hava dalgasından etkilendi. Aşırı sıcak havalar ve çıkan yangınlar nedeniyle yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Bilim insanlarına göre, iklim değişikliği bu yangınların meydana gelme olasılığını en az 150 kat artırdı. 29 Temmuz’dan bu yana Yunanistan da yoğun bir sıcak hava dalgası yaşadı. Yangınlar merkezi Patras kenti olan Ahaia bölgesinde, Rodos Adası’nda ve Türk Yunan sınırındaki Sofulu bölgesinde yoğunlaştı. Ayrıca İspanya, Romanya, Portekiz, Rusya’da orman yangınları meydana geldi.
 Türkiye’de yüksek sıcaklıkların etkisi ile altı günde 130 yangın çıktı. Bu orman yangınlarında en az sekiz kişi hayatını kaybetti ve özellikle turizm beldeleri Antalya, Bodrum ve Marmaris’ten yüzlerce turist ve sakini tahliye edildi. İtalya’nın özellikle güney bölgelerinde yangınlar meydana geldi.
 SEL FELAKETLERİ CAN ALDI
Rize ve Artvin’de, ardından da Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta çok şiddetli sel felaketleri meydana geldi. Sel, heyelan ile birlikte can kayıplarına yol açtı. Temmuz ayında, Almanya, Belçika ve Hollanda’da şiddetli yağmurların sebep olduğu sel felaketleri yaşandı. Ayrıca Çin’in Henan eyaletinde ve Hindistan’da yaşanan sel felaketleri can aldı. Japonya’da meydana gelen sel, pek çok insanın ölümüne ve kaybolmasına neden oldu.
 KÜRESEL ISINMA AŞIRI HAVA OLAYLARINI VE AFETLERİ ARTIRIYOR
Sera gazı salınımının artması, küresel ısınmaya zemin hazırlarken, bu ısı artışı ile iklimde meydana gelen değişiklikler doğal olayların şiddetinin ve sıklığının artmasına sebep oluyor. Yani aşırı sıcaklıklar, aşırı yağışlar ve şiddetli kasırga ve fırtınalar gibi aşırı hava olayları; kuraklık, yangın, sel ve benzeri afetlerin sıklık ve şiddetinin artmasına neden oluyor. Ne yazık ki durumun bu örneklerle sınırlı kalmayacağı ve benzeri afetlerin artarak devam edeceği bilim insanları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Bu sebeple gereken önlemler alınmazsa ve insanın doğaya yönelik tahribatı devam ederse “doğal felaket” diye bahsedilen sel, yangın ve benzeri afetleri yaşamaya devam etmemiz kaçınılmaz olacak.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz