İznik Gölü’nün dibinde tarih yatıyor

685 Okunma
 Altı sene önce İznik Gölü’nün yirmi metre açığında yaklaşık iki metre derinlikte keşfedilen ikinci yüzyıldan kalma yapı kompleksinde yürütülen arkeolojik çalışmalar oldukça ilerledi.
 2014 yılında, Amerika Arkeoloji Enstitüsünün yayımladığı Arkeoloji dergisinde dünyadaki en önemli on keşiften biri olarak söz edilen çalışmalardan elde edilen verilere göre, kompleks içerisinde Apollon Tapınağı, Neophytos Martyriumu ve Neophytos Bazilika Kilisesi yapıları bir arada yer alıyor. Bilindiği üzere İznik, Hristiyanlar için çok önemli bir merkez. Bunun en önemli sebebi Birinci Konsil ve Yedinci Konsil’in İznik’te gerçekleştirilmiş olması. Dolayısıyla Birinci İznik Konsili’nin gerçekleştirildiği salonun da burada olup olmadığı araştırılıyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, kazının bilimsel danışmanı Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, kazı yapılan yapının, 15 yaşında öldürülen Aziz Neophytos adına 4. yüzyılda inşa edilen kilise olabileceğini belirtiyor. “Vatikan Sistine Şapeli’nin duvarlarındaki çizimlerde, Birinci Konsil resmedilmiş. Bu resimde toplantı yapılan yer, sur dışında, göl kıyısında. Su altındaki bazilikanın konumu göz önünde bulundurulduğunda Birinci Konsil, burada bir salonda yapılmış olabilir. Buna cevap bulmaya çalışıyoruz. Birinci Konsil’in toplandığı yapıyı bulabilirsek İznik’e turizm açısından çok önemli bir fırsat sunmuş olacağız.” 
 diyerek Bazilikada üç evreli bir düzenin söz konusu olabileceğine dikkati çeken Şahin, “Doğu Roma İmparatoru Theodosius’un 394 yılındaki fermanıyla Hıristiyanlık resmi din olurken, Pagan dininin bütün yapılarının kullanımı yasaklanıyor. Göl altında bulduğumuz kalıntılar, yapının 390’dan sonra yapıldığını gösteriyor. Burada kazıya başlayınca birtakım ihbarlar gelmeye başladı. Bunları değerlendirerek birkaç noktada benzer şekilde yapı kalıntıları olduğunu gördük. Kazı olmadığı için şu anda tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Bu tür alanların da zarar görmemesi için Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gerekli başvuruyu İznik Müze Müdürlüğü ile yaparak bu alanları koruma altına aldırdık.” açıklamasında bulundu.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz