Joe Biden, Patrik Bartholomeos’u Beyaz Saray’da ağırladı

1231 Okunma
Ekümenik Patrik Bartholomeos, Ekim ayı sonunda gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde, üst düzey resmi görüşmelerde bulundu.
 ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Hasan Mercan ve Yunanistan’ın ABD Büyükelçisi Alexandra Papadopoulou ile bir araya gelen Patrik, resmi temaslarına, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın onuruna verdiği yemekle başladı.
 Ekümenik Patrik, 25 Ekim’de ABD Başkanı Joe Biden tarafından Beyaz Saray’ın Oval Ofisi’nde ağırlandı. Basına kapalı yapılan görüşmede, başta aciliyet arz eden iklim krizi olmak üzere Koronavirüsü sona erdirmenin yolları ve dini özgürlükler ele alındı.
 Patrik, Glasgow’da gerçekleşen COP26 İklim Değişikliği Zirvesi’nde bir araya gelen dünya liderlerinin önlemler konusunda etkili adımlar atmalarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
 50 yıl önce zorunlu olarak kapatılmış olan Heybeliada Ruhban Okulunun açılması da görüşmede gündeme gelen konular arasındaydı.
 Başkan Biden, ayrıca Patrik Bartholomeos ve Papa Franciscus’un, İngiliz Kilisesi Başepiskoposluğu, Müslüman ve Yahudi dini liderler ile birlikte -tüm dünyada Covid-19’a karşı herkesin aşı olmasını sağlamak için- başlattıkları girişimi de memnuniyetle karşıladığını belirtti. Bir saati aşkın süren ve samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda, Patrik, ABD yönetiminin verdiği desteğe teşekkür etti.
...

FOTOĞRAFLAR: ABD RUM ORTODOKS BAŞEPİSKOPOSLUĞU ARŞİVİ

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz