Kelimelerin Şiire Döndüğü Diyar: Mardin

1958 Okunma
İlk göz ağrım Paros’un kültür turlarına katılarak tarihin izini sürmek, geçmişin izlerinin üzerinden yürümek, benim için artık bir vazgeçilmez oldu. Hal böyle olunca, yıllardır fotoğraflarını görerek tanımaya çalıştığım Mardin ile Diyarbakır’ı, Paros’un Bubble Tur işbirliğinde yarattığı mükemmel sinerjide gezmek için kendimi Anadolu’nun kucağına bırakıverdim yeniden. Medeniyetlerin birleştiği, tarihteki bütün ilklerin yaşandığı diyar olan Mezopotamya’nın ismini telaffuz etmek bile insana heyecan verirken o topraklarda yaşanmışlığın ardında dolaşmak tarifsiz bir deneyimdi.

SURLARIN ARDINA SAKLI BİR YAŞAM: DİYARBAKIR
Tur rehberlerimiz İlker Şahin ve Murat Yıldırım’ın eşliğinde Diyarbakır’ı, Mardin’i, Midyat’ı iliklerimize kadar hissetmek ve zaman zaman tarihin acı tokatlarına zaman zaman da gülümseten anılarına dostça selam vermek amacıyla yola koyulduk. İlk durağımız olan Diyarbakır’a vardığımızda tarihi Hasan Paşa Hanı’nda hem karnımızı hem de gözlerimizi doyuracak mükemmel bir kahvaltı sofrasına oturduk. Bu güzel başlangıçtan sonra özel izin alarak gezme fırsatını yakaladığımız Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne doğru büyük bir heyecanla ilerledik.

SURP GİRAGOS KİLİSESİ’NDEN ARDA KALANLAR
Kilisenin kapısına geldiğimizde yapının da en az heyecanımız kadar büyük olduğuna şahit olduk. Kapsamlı bir restorasyon geçirdikten sonra 2011 yılında açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi ve çevresi maalesef 2015-2016 yılında Sur’da çıkan çatışmalardan sonra tanınmayacak bir hale gelmiş. Mimarisiyle hayranlık uyandıran, uzun yıllar boyunca ibadete kapatılmış olan Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi Surp Giragos, o yüzden boynu bükük bir şekilde selamladı bizleri. Bugüne dek elbette birçok farklı kilise gezdim ama bu yapının tılsımı bir başka etkiledi beni. Sadece bize özel olarak açılmış olan kilisede mumlarımızı yaktıktan sonra yazar Şeyhmus Diken’in de dediği gibi “Sırlarını surlara fısıldayan şehir” olan Diyarbakır’ın ara sokaklarına doğru yol aldık.
 

YAZI: MELİZA YAVRU / FOTOĞRAFLAR: DAÇYA LİSAN GÜLOĞLU - PAROS ARŞİVİ


Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz