Kırmızı kemanlı sanatçı Evanthia Reboutsika

885 Okunma
Küçük Asyalı Yunanistan’ın popüler bestecisi Evanthia Reboutsika, nam-ı diğer “kırmızı kemanlı sanatçı”, aynı zamanda bizim de gönüllerimize taht kurmuş bir sanatçıdır. Tasos Boulmetis’in “Politiki Kouzina” filmi ile adeta özdeşleşmiş müzisyen, bizleri büyülemekle kalmamış, müzikalitesi ile dinleyicilerine eşsiz dakikalar yaşatmıştır. Sınırsız melodileri, rengi, derinliği, canlılığı, tatlı melankolisi ile kulakları dinlemeye açık tüm hassas ruhları büyülemektedir. Reboutsika, en son geçen ay 27 Ağustos günü Büyükada Yetimhanesi’nin tarihi binasının restorasyon ve kurtarılması çalışmaları kapsamında, yetimhanenin bahçesinde bir mini konser verdi. Patrik Hazretleri Bartholomeos’un himayesinde ve “Europa Nostra” ile ortaklaşa Rum cemaati temsilcilerinin organize ettiği etkinliğe katılarak, geceyi sanatı ile renklendirdi. Bu ünlü müzisyenimizle, internet ortamında yaptığımız röportajı siz okurlarımızla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor, benimle söyleşi yapma nezaketinde bulunduğu için kendisine buradan da teşekkür ediyorum.
 Sevgili Evanthia Reboutsika, sizi “Politiki Kouzina” filmi müziğinin yaratıcısı olarak tanıdık ve çok sevdik. Tassos Boulmetis’in film senaryosu ile çok başarılı bir şekilde harmanlanan bu çalışmanızın ne şeklide geliştiğinden bahsedebilir misiniz?
 Tasos Boulmetis ile aile dostuyuz ve İstanbul’a ilk seyahatimi kendisi ile yaptım. Bu yolculukta Politiki Kouzina filmi için birlikte çalışma teklifinde bulundu ve kabul ettim. Bana senaryoyu verdiğinde, belleğimde hâlâ İstanbul’un resimleri ve kokuları tazeydi. Hemen filmin hikâyesi içerisinde yaşamaya başladım. İstanbul, her Rumun yüreğindedir, sanki her daim orada yaşamış gibi. Bu şehre olan derin bağlılık, filmin melodilerinin üretilmesi için anahtar oluşturan unsur olmuştur.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz