Kristina K. : Yaptığım işin memnuniyeti karşı tarafın güler yüzüdür

1687 Okunma
 Çok küçük yaşlardan mimar olmaya karar veren ve zaman içinde bu yolda ilerleyerek mesleğine kavuşan İç Mimar Kristina Kalfoğlu ile sohbetimizi pandemi sebebiyle bir dış mekânda buluşarak gerçekleştirdik. Kendisi, eğitimi, mesleği ve bu konudaki farklı kavramlarla ilgili fikirlerini bizlere anlattı, ayrıca pandemi sürecinin olumlu ve olumsuz etkilerinden de bahsetti. Sözü Kalfoğlu’na bırakıyoruz.

Kendinizden, eğitim durumunuzdan bahsedebilir misiniz?
 Mesleğiniz bir çocukluk hayali mi yoksa etkilendiğiniz biri oldu mu? Zannediyorum on dört yaşındayken mimar olmaya karar verdim, çocukluğumda bir şeyleri yaratmayı ve yarattıklarımı da sonradan seyretmeyi çok seviyordum. Daha sonra bu merakım beni hocalarımla ve bu işi yapan insanlarla buluşturdu, onlar da bu ilgi ve merakıma kayıtsız kalmadılar ve beni inşaat mühendisliğine yönlendirdiler. Zaman içinde Yunanistan’a gitmeye karar verdim. Atina Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliğini kazandım. İki sene kadar orada okudum fakat sonra öğrenci olayları çıktı, öğrenciler okulu boykot ettiler. Üniversite bir buçuk yıl kapalı kaldı, o süreçte sınavlara girmemize izin verildi ama o mühendislik kitaplarına bakınca köreldiğimi ve yaratıcılık duygumu kaybedeceğim hissine kapıldım ve o bölümün aslında benim için çok da uygun olmadığını fark ettim. Üniversitenin kapalı olduğu süreçte Türkiye’ye dönme kararı aldım. Türkiye’ye döndükten sonra tekrar üniversite sınavına hazırlandım. İstesem buradaki İnşaat Mühendisliklerine geçebilirdim ama yeniden sınava girip Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde İç Mimarlık Bölümünü kazandım ve iç mimarinin yanına mimarlık eğitimini de ekledim. Toplam dört yılda bitmesi gereken okulumu çift dal yaparak beş yılda noktalamış oldum. Böyle yoğun bir eğitim sürecinin ardından hayata atıldım.

Okulda öğrendiklerinizi şantiyede tecrübe etiklerinizle harmanladığınızda nasıl bir sonuç elde ettiniz?
Yapı olarak çok hareketli bir insanım, küçüklüğümden beri masa başı işi yapamayacağım belliydi zaten. 2006 yılının yazında o dönem hatta daha Atina’da okuyordum, yavaş yavaş şantiyelere gitmeye başladım. İlk şantiyem de Maya adlı bir şirketti, tüm tecrübemi orada edindim.
...
Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz