Kuzguncuk saldırganına hapis cezası

1650 Okunma
 Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ne saldırıda bulunarak kilise duvarına tırmanıp dış kapı üzerindeki haçı yerinden söken M. S., bir yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından Kilise Vakfı’nın avukatı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Başsavcılık tarafından yürütülen soruşturma sonucunda şüphelinin bu eyleme başkaları tarafından azmettirildiğine dair herhangi bir delile de ulaşılamaması nedeniyle, 17.06.2020 tarihli İddianame ile ‘İbadethanelere Zarar Verme’ suçundan yargılanması için kamu davası açılmıştır. İstanbul Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2020/297 sayılı dosyasına kayıt sonrasında ilk duruşma 14.07.2020 tarihine bırakılmıştır. Bu aşamada Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olan Edvart Ayvazyan vekili Avukat Yasemin Bal da müştekinin davaya katılan olarak kabulü için gerekli dilekçeyi de mahkemesine ulaştırmıştır. Nitekim Avukat Yasemin Bal talebi doğrultusunda da katılan olarak kabulü sağlanmıştır.
 Davanın ilk celsesine tutuklu sanık M.S. katılmış, savunma olarak ise; olayın anlık bir şey olduğunu, kalp ve şeker hastalığı nedeniyle böyle hareket ettiğini, yaptığı eylem nedeniyle çok pişman olduğunu, bu eyleminin altında yatan herhangi bir neden de olmadığını, hiçbir kişi ya da yapıyla bağının olmadığını, tüm dinlere saygılı olduğunu, ne Ermenilere ne de Hristiyanlara husumeti olmadığını, verdiği zararı da karşılamaya hazır olduğunu ifade etmiştir.
 Mahkeme tarafından sanık savunmalarına itibar edilmemiş ve sanığa önce 1 yıl hapis cezası verilmiş ancak ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir amacıyla işlediğine kanaat getirilerek cezası artırılmış ve netice itibarıyla 1 Yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Hakim hükmünü verirken sanık lehine takdiri indirim sebeplerini uygulamamıştır. Yine sanığın ileride suç işlemeyeceğine ilişkin mahkemeye kanaat gelmediğinden hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı da verilmemiştir. Hapis cezası paraya çevrilmemiştir. Ayrıca bir kısım kamusal haklarından mahrum bırakılmasına ve yurt dışına çıkış yasağı kararının devamına karar verilmiştir. Olayın üzerinden iki ay bile geçmeden savcılık suçluyu derhal yakalamış, mahkeme tutuklamış ve yargılamasını yaparak cezasını hiçbir indirim uygulamaksızın vermiştir. Türk adaletine olan güvenimiz perçinlenmiştir.”
 Edvart Ayvazyan başkanlığındaki Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı da bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayarak destek veren herkese teşekkür ederek “İnşallah bu olaylar bir daha tekrarlanmaz. Kişi ilgili yasalar gereği tahliye edilse de bir yıl dört ay hapis cezası almıştır. Yaklaşık iki aydır da tutukludur. Bundan sonra herhangi bir suç işlediğinde bu ceza da ilave olacaktır. Artık her önüne gelen dini ibadethanelere bir zarar verirken durup düşünmeli alacağı cezayı.” yorumunda bulundu.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz