Kuzguncuk Vakfı’ndan geniş çaplı restorasyon

3340 Okunma
 Edvard (Edi) Ayvazyan başkanlığındaki Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu, mülkleriyle ilgili önemli bir restorasyon projesi başlattı. İstanbul’da çok kültürlü yaşamın örnek merkezlerinden olan bu tarihi semtin en önemli yapıları arasında yer alan Kuzguncuk Ermeni Kilisesi’ne yıllardan beri layıkıyla hizmet eden Edvard Ayvazyan ve arkadaşlarının çabaları sonucunda, kilise taşınmazları bir bir geri kazanılmaya başlandı. Vakıf tarafından birçoğu harap halde olan binalarla ilgili başlatılan restorasyon çalışmaları da son dönemde hız kazandı.
 Gelişmelerle ilgili merak ettiklerimizi sormak üzere gittiğim Kuzguncuk’ta Edi Bey’in içten misafirperverliği, aynı zamanda bu tarihi semtte son derece keyifli bir gün geçirmeme neden oldu. Edi Bey, sorularımızı samimiyetle cevaplarken, vakfın projeleri ve toplum dayanışmasıyla ilgili aydınlatıcı bilgiler verdi.
 Yıllardan beri zor şartlarda sarf ettiğiniz çabaların meyvesini almaya başladığınızı memnuniyetle görüyoruz. Buralara nasıl geldiniz?
Bizler yönetim olarak burayı devraldığımızda taşınmaz mallarımız maalesef çok kötü durumdaydı. Bir zamanlar gelir az olduğundan eski yönetim çivi dahi çaktıramamıştı. Şu anda onardığımız bina o tarihte Üsküdar Surp Haç Kilisesi’ne verilmiş. Kilise, kira aldığı halde herhangi bir bakım yaptıramamıştı. Kuzguncuk Vakfı’nın yönetimini devraldığımızda gelire ihtiyacımız olduğundan binayı geri istedik. Fakat ne yazık ki bina bakımsız ve çökme noktasındaydı, dolayısıyla geliri değil, fazlasıyla gideri oldu bizim için. Bakımsız haline rağmen içerisinde kiracılar ikamet ediyordu. Yönetim olarak uzun yıllar binayı nasıl toparlayabileceğimizle ilgili çareler arayıp toplantılar yaptık.
 Üç yıl kadar önce diğer taşınmazlarımızı onarıp daha yüksek miktarlarla kiraya vermeye başlayınca kendimize olan güvenimiz biraz daha arttı, böylelikle bina restorasyonunu başlatabildik.
 ...
Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz