Lübnan’a yardım için dünya seferber oldu

108 Okunma
 Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen şiddetli patlama ile sokağa dökülen halkın öfkesini, hükümetten gelen istifalar da dindiremedi. Tüm siyasileri ihmalkârlıkla suçlayan Lübnan halkı, Beyrut sokaklarında eylem yapmaya devam ediyor. Protestoların artarak sürdüğü Beyrut’ta eylemciler parlamento binasına yürüyerek, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer siyasilere de istifa çağrısında bulundu.
 HİROŞİMA VE NAGAZAKİ BENZERİ
Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada en az 200 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı. Şehirde en az 300 bin evin hasar gördüğü belirtildi. Limandaki bir depoda yıllardır bekletilen 2 bin 750 ton amonyum nitrat nedeniyle yaşandığı açıklanan patlamanın ardından ortaya çıkan manzara ise atom bombası ile vurulan Hiroşima ve Nagazaki’deki yıkımı anımsattı. Doğu Akdeniz’deki en büyük ve en yoğun limanlar arasında yer alan Beyrut Limanı, patlama nedeniyle neredeyse tamamen tahrip oldu. 1990’da iç savaşın sona ermesiyle genişletilen liman, Lübnan ve bölge ülkeleri için ticaretin ve ulaşımın en işlek kapılarından birisi haline gelmişti. Ekonomik zorlukların ve koronavirüs salgınının etkilerini yaşayan Lübnan halkı, patlama sonucunda gıda, tahıl ve yakıtın ithal edildiği Beyrut’un temel limanının tamamen zarar görmesiyle daha da zor duruma düştü. Lübnan’da altı haftalık un ve tahıl kaldığı açıklanmasının üzerine, Birleşmiş Milletler patlama sonrasında Lübnan’a 50.000 tonluk un gönderme kararı aldı.
 
 LÜBNAN’A YARDIM YAĞIYOR
 Patlamanın ardından büyük yıkım yaşanan Beyrut için uluslararası yardım konferansı yapıldı. Konferansa katılan dünya liderlerinin girişimleriyle Beyrut için 252 milyon Euro yardım toplandı. Zirveye Fransa’nın yanı sıra diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile ABD, Çin, Rusya, Mısır, Ürdün ve İngiltere de katıldı. Ayrıca Birleşmiş Milletler, Arap Birliği ve Kızılhaç da zirvede yer aldı. İngiltere söz verdiği 5 milyon Sterlinlik yardım paketine ek olarak 20 milyon Sterlin daha yardımda bulunacağını açıkladı.
 Türkiye de bölgeye tıbbi ve insani malzemeler ile arama-kurtarma personeli gönderdi. Türkiye’nin Lübnan Büyükelçisi Hakan Çakıl, Türkiye’nin Lübnanlı yetkililerle koordineli olarak Lübnan’a insani yardım ulaştırdığını, ayrıca Lübnan hükümetinin talep ettiği şekilde tonlarca tıbbi ekipman gönderdiğini bildirdi.

 PATRİK SAHAK II’DEN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI
 Bu sarsıcı olay, Ermenilerin yoğun olduğu Bourj Hammoud mahallesinde ve çevre bölgelerde ciddi hasarlara yol açarken Kilikya Katolikosluğu Katedrali’nde ve külliyesinde de maddi zararlar meydana geldi. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, Kilikya Katolikosu Aram I’i telefonla arayarak, Patriklik Makamı, Ruhani Meclis ve Türkiye Ermeni Cemaati adına taziyelerini sundu ve Ermeni toplumunun Beyrut’taki acıya ortak olduğunu belirterek, özellikle Beyrut Ermeni Cemaati’nin bekası için dua ettiklerini belirtti.
 Patrikhane tarafından ayrıca Lübnan’a yardım çağrısı yapılarak “Yardıma muhtaç Lübnanlı kardeşlerimize yardım etmek ve dünya genelinde başlatılan insani yardım kampanyasına katılmak insani bir görevdir. Patriklik Makamı’nın ruhanileri bu yardım çağrısını 7.000,00 USD ile başlatmış bulunmaktadır. Bu vesileyle, cemaatimizin saygıdeğer evlatlarını, imkânlarının el verdiğince bu insani yardım amacına hizmet etmeye çağırıyoruz. Kişisel bağışların Patrikliğin aşağıda belirilen banka hesaplarına “LÜBNAN’A DESTEK” açıklamasıyla yapılmasını rica ederiz. Toplanan yardım hakkında, Patrikliğimiz Sekreteryası vasıtasıyla cemaatimiz bilgilendirilecektir.” dendi.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz