Mahallem Samatya’dan müzikli belgesel: Sahakyan Tıbrats Tas Korosu

1773 Okunma

 Erdil Onur Kocatürk, 1994 doğumlu genç bir yönetmen. Kadir Has Üniversitesi’nde başladığı Radyo Televizyon Sinema Bölümü ön lisans eğitimini, Ayvansaray Üniversitesi’nde tamamladı. 2017’de başladığı lisans eğitimine ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nde devam ediyor. 2017 yılında başladığı “Mahallem Samatya” projesi ile Tarihi Yarımada’nın Samatya Bölgesi’nde yer alan insan hikâyelerine odaklanmaya başladı. 2018 yılından beri insan hikâyelerini kayıt altına alan yeni nesil internet radyosu “Onbironsekiz”de editörlük yapıyor. 2019 yılında ise 317 Erdil Onur Kocatürk yıllık geçmişi ile İstanbul’un tarihî kilise korolarından Sahakyan Korosu’nun tarihini ve müzikal kökenlerini anlatan “Ailem Sahakyan” isimli belgeselin çekimlerine başladı. Bu bağlamda koro üyeleriyle röportajlar yaptı, arşiv belgelerini yan yana getirdi. Erdil Onur Kocatürk ile Sahakyan Tıbrats Tas (Ailem Sahakyan) belgeseli üzerine konuştuk.

Sizin de Samatyalı olduğunuzu biliyoruz. Sahakyan Korosu ile yollarınız nasıl kesişti?
 2017 yılında yaşadığım mahalle ile kurduğum ilişki ve merakım sayesinde, video alanında kendimi geliştirmek üzere bir sözlü tarih çalışması sayılabilecek “Mahallem Samatya” röportajlarına başladım. Bu röportajlarda, Demirci İbo, çay ocağı işletmecisi Varujan ağabey, semtin eski “kulağı kesiklerinden” Kuşçu Lelo ağabey, Kazlıçeşme’deki deri fabrikalarında işçilik-sendikada işçi temsilciliği yapmış Seyithan amca, Gülsema ve Peruz teyze gibi semtten insanlarla yaptığım sohbetleri kayıt altına aldım. Varujan ağabeyin çay ocağında zaman zaman ettiğimiz sohbetlerde, kilise korosundan bahseden Aram Nalçacıyan ağabey sayesinde Sahakyan Korosu’ndan haberdar oldum. Aslında en başta amacımız, İstanbul Üniversitesi’nden hocam, belgeselimizin danışmanı Dr. Selçuk Gürsoy ile Aram ağabeyin belgeselini çekmekti fakat bu hedefimiz, teknik birtakım engellere takıldı ve gerçekleştirilemedi. Biz de daha sonrasında Aram ağabeyin dilinden düşürmediği Sahakyan Korosu’nun hikâyesini araştırmaya ve belgelemeye karar verdik.

 ...
Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz