Malatya’da yüz yıl sonra gelen coşku

117 Okunma
Köklü bir restorasyonun ardından 28 Ağustos Cumartesi sabahı resmi açılışı yapılan Malatya Üç Horan (S. Yerrortutyun) Kilisesi, ibadethane faaliyetlerinin yanı sıra “Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezi” adı altında kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.
 Tören için 27 Ağustos’ta Malatya’ya giden Türkiye Ermenileri Patriği Patrik Sahak II’nin beraberindeki heyette, Ayinlerden Sorumlu Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, Rahip Hovagim Seropyan, Kd. Peder Drtad Uzunyan, Antakya Kiliseleri Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, Peder Şirvan Mürzyan ve Peder Şahen Ohanyan yer aldı. İlahilerini seslendirmek üzere Lusavoriç Korosu da şef Hagop Mamigonyan önderliğinde aynı gün Malatya’ya vardı. Koronavirüs pandemisi koşullarına rağmen, törenlere katılmak üzere çeşitli şehirlerden pek çok inanan da törenlere katılmak üzere Malatya’ya hareket etti. Patrik Sahak II’nin riyasetindeki resmi açılış törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Adıyaman ve çevre illeri Metropoliti Ğriğoriyos Melki Ürek, Malatya HAYDER Başkanı Nurhan Gezdirici, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve İstanbul’dan ve yakın çevreden gelen halk katıldı.
 Ermenilerin inanç ziyaretlerini rahat bir şekilde yapabileceklerini, kültür merkezinin vatandaşların ziyaretine açık olduğunu belirten Malatya Valisi Aydın Baruş, “Şehirleri şehir yapan, onlara kimliğini veren bu yapıların ve bu yapılarla birlikte yaşayan insanların kültürünü devam ettirip, ettiremediğidir. Bu anlamda Malatya çok zengin bir kültür mirasına sahip. UNESCO daimi listesine giren Aslantepe buna örnektir.” dedi.
 Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da “Ayrılıktan kimseye fayda gelmez, birlikte gelecek ve istikbal vardır. Biz birlik, beraberlik içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.
 Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, 100 yıl sonra onarılan kilisenin ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, “bunu ülke barışı, birliği ve kardeşliği açısından çok önemli bir mesaj olarak algılıyoruz. Anadolu’nun zenginliklerinin kazandırılması ve tekrar gün ışığına çıkartılmasının hepimiz için büyük bir kazanç olduğunu belirtmek isterim. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
Aynı gün saat 17.00’de, Patrik Sahak II riyasetinde Malatya Üç Horan (S. Yerrortutyun) Kilisesi’nin takdisi gerçekleşti.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz