Mardin’e gelen ilk Amerikan aracı Sakıp Sabancı Kent Müzesi’nde

743 Okunma
 Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilip müzeye dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi - Dilek Sabancı Sanat Galerisi, artık kentin tarihine tanıklık eden bir otomobile de ev sahipliği yapıyor. Kentin kültürel yaşamına dokunan bu 1952 model Chevrolet, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin 10. yıldönümünde ziyaretçilere sunuldu.
 1952 model kırmızı Chevrolet, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin girişinde canlı rengiyle parıldıyor. 67 yıl önce ABD’den Türkiye’ye gelen bu otomobilin hâlâ problemsiz çalıştığına ve yepyeni göründüğüne inanmak zor. Mardin’e getirilen ilk Amerikan aracı olan bu Chevrolet, 10. yıldönümü vesilesiyle müzede sergilenmeden önce kent halkının yaşamına çeşitli şekillerde dokundu.
 CHEVROLET’NİN İLK VE SON SAHİBİ YAHYA MUİN
 1913 yılında Mardin’de doğan, lakabını bu bölgede yardım eden anlamındaki “muin” sözcüğünden alan ve Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla beraber “Özyardımcı” soyadını kullanan Yahya Muin ve kardeşi Salih, 1930’lardan itibaren farklı markalarda Amerikan otomobilleri, kamyonları ve otobüsleri ithal ettiler. Bu 1952 model kırmızı Chevrolet, o zamanlar Muin’in yüksek bir fiyata satın aldığı otomobillerden biriydi. Şehirde taksi olarak kullanılan araç, Mardin’i ziyaret eden politikacılara, bürokratlara ve hâkimlere de hizmet etti. Düğün konvoylarından keşif keşiflerine kadar şehrin günlük yaşamında çok önemli bir yere sahipti. Bu arabadan elde edilen gelirle Yahya Muin, dokuz çocuğunun eğitim masraflarını karşılayarak ailesine bakabildi. 24 Aralık’ta müzede düzenlenen törende konuşan Yahya Muin’in en büyük oğlu Muhittin Özyardımcı, “Babam bu araba ile dokuz çocuk yetiştirdi. Bizi okumak için en iyi okullara, üniversitelere gönderdi. Bunun finansal değerini hiç düşünmemiştik; bizim için önemli olan manevi değeridir. Arabamızı babam öldükten yaklaşık 40 yıl sonraya kadar koruduk ve artık babamın adını canlı tutmak için müzeye bağış yapmaya karar verdik.” dedi. GÜNCEL Yahya Muin, ABD’den deniz yoluyla getirilen Chevrolet’in ilk ve son sahibi oldu. Birçok insanın onu satın almak istemesine rağmen, Yahya Muin asla arabasını satmayı düşünmedi, Chevrolet’sini her gün temizledi ve ona çocuklarından biri gibi baktı.

HABER: İREM YAŞAR / İNGİLİZCEDEN ÇEVİREN: LİNDA A. ÇETİNKAYA

....
Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz