Melih Berk’in objektifinden Ara Güler’e sevgiyle

851 Okunma
 Dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler, vefatının ikinci yılında, Küçükçekmece’deki Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “Güle Güle Ara Güler” başlıklı fotoğraf sergisi ve dostlarının anılarından oluşan bir kitapla anıldı.
 Sergide, Ara Güler’i son dönemlerinde pek çok ortamda fotoğraflayan yakın dostu Melih Berk’in objektifiyle ölümsüzleştirdiği kareler yer aldı. Ustanın en doğal hallerini, dostlarıyla özel anlarını vb. fotoğraflayan Melih Berk, objektifiyle tarihe not düşerken kişisel özelliklerinin yanı sıra, Ara Güler dostlarının onun hakkında yazmış oldukları metinlerle de buluşturdu fotoğraflarını.
 Ara Güler’in İlber Ortaylı, Cem Yılmaz, Şener Şen, Uğur Yücel, İzzet Keribar gibi Türkiye’nin önde gelen oyuncuları, bilim insanları ve sanatçılarıyla ilgili anılarının tazelendiği çalışmaların yer aldığı serginin açılışında Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Ara Güler gibi ülkemizin yetiştirdiği çok önemli bir şahsiyeti bu anlamlı sergi ile anmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 Paros’a sergiyle ilgili duygularını aktaran Melih Berk, süreci şöyle değerlendirdi: “Son on yılını oldukça yakınında yaşadığımız değerli Ara Güler’i ailecek sevdik ve saydık. Onun da bize aynı duyguları beslediğini biliyorum. Mesleki ve yaşantı olarak müşterek bir yanımız yoktu; ancak iki uyuşan belirgin özelliğimiz vardı. Ben amatör bir fotoğrafçıydım; o fotoğrafı sanat kabul etmese de, bu sanatın en üst mertebesine erişmiş birisiydi. Beni ona yakınlaştıran bu özelliği yanında, benim için asıl çok değerli olanı Ara ağabeyin ileri yaşına rağmen içindeki iflah olmaz, saf ama muzur çocuk olmasıydı. Bu görülmez afacan ve sevimli çocuk, Ara Güler’e devamlı enerji ve yaşam sevinci sağlayan bir dinamoydu. Kendisini çektiğim fotoğrafları görmek ister, beğenmişse basılı kopyasını özel arşivi için talep ederdi. Bir seferinde; çok özel Hahnemühle fotoğraf kağıdına basılı renkli bir albüm yapmıştım. Albüm de fotoğrafları konuşturmuştum, çok beğendi ve benim elimdeki arşivin üzerine takdirlerini yazdı, imzaladı.
 Vefatından sonra ikinci albümü kendim için, fakat siyah beyaz yaptım. Tamamen rastlantı sonucu Küçükçekmece Belediyesi Görsel Sanat Yönetmeni Erkan Doğanay adlı bir genç ile karşılaştığımda “Sizin fotoğraflarınızla Ara Güler Sergisi yapalım, katalog da basalım” diye hemen konuya girdi. Hiç tahmin etmiyordum ama aynı hafta içerisinde Belediye’nin ilgili makamlarından onay alarak, sergiyi ve kataloğu beş hafta içerisinde, 17 Ekim 2020 Ara Ağabey’in ölümünün ikinci yıldönümüne yetiştirdiler. Süratli ve özveri ile çalışan ekibi ve Küçükçekmece Belediyesi Değerli Başkanı Sayın Kemal Çebi’yi gönülden kutluyorum.
 Bu çalışma bir Ara Güler araştırması, anlatısı, ağıtı veya hatıratı değildir! Şener Şen dostumun belirttiği gibi bizler fotoğrafçılığının dışında bir “Yaşam Gurusu”nu tanımanın ayrıcalığını yaşadık. Kökü Anadolu medeniyetine dayanan evrensel bir filozofun düşüncelerine, mizahına, yaşam sevgisine tanıklık ettik. Şanslı ve ayrıcalıklıydık.
 Yaşadıklarımızı kendimizin göz pınarlarında depolayarak tutmamız büyük bencillik olurdu. Bunları fotoğraf ve çektiğim videolar olarak youtube ile gelecek kuşaklarla paylaşmak ve Ara Güler’i biraz olsun onların da yaşamalarına dahil etmek istedim.”

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz