Meşrutiyet’le gelen değişim (10.Bölüm)

790 Okunma
 10 Haziran 1907’de Üç Horan Kilisesi, kuruluşunun 100. yılını tamamlamıştır. Patrik Mağakya Ormanyan başkanlığında büyük bir kutlama töreni düzenlenir. Kutlamaya, Ermeni Kilisesi ruhbanlarının yanı sıra kardeş kiliselerin de üst düzey temsilcileri katılır. Törenin ardından kilise salonunda büyük bir yemekli davet verilir. Önemli konuşmalar yapılır ve bu sunumlar gazetelerde yayımlanır.
 Bir yıl sonra, 11 Temmuz 1908’de Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle Pera’da büyük bir coşku yaşanır. Sevinç gösterileri için caddede kalabalık yürüyüşler düzenlenir. Pera Kilisesinin rahibi Hımayak Sırpazan ve papazlar da dini kıyafetleriyle Galatasaray’a giderek sevinç gösterisinde bulunurlar. “Yaşasın Sultanımız” tazahüratları yapılır. Der Tavit Movsesyan da hazırladığı bir kutlama yazısını halka okur.
 TAŞKIŞLA ASKERİ BANDOSU ERMENİ MEZARLIĞINDA
 
1908 yılının 20 Temmuz’una rastlayan Vartavar Bayramı kutlamalarının ertesi günü (Merelots) 1895 olaylarının kurbanları için Hokehankisd duaları okunur. Bu vesileyle Pangaltı Mezarlığına giderek burada milli marş ve şarkılar çalan Taşkışla askeri bandosu memnuniyetle karşılanır. 27 Temmuz’da Üç Horan Kilisesi rahibi ve yönetim kurulu üyeleri bu kez Şişli Ermeni Mezarlığında Ermeni şehitler için bir anma töreni düzenler. Osmanlı askeri okulu öğrencileri de kendi arzularıyla bu anmaya katılarak Ermeni kurbanlar için saygı duruşunda bulunurlar. Türk ve Ermeni toplumundan büyük bir kalabalığın katıldığı anmada, dualar okunur ve Türkçe ve Ermenice konuşmalar yapılır. Katılımcılar, Tokatlıyan Şirketi tarafından hazırlanan ikramlarla ağırlanır.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz